Finanskrise påvirker ikke boligvalgEjerboligen er stadig danskerne foretrukne boligfo

Finanskrise påvirker ikke boligvalg

Danskernes holdning til ejerboligen er ikke påvirket af den aktuelle finanskrise og nedgangen på boligmarkedet

Til spørgsmålet om hvilken boligtype de skal videre i, svarer ca. 65 pct. af boligsælgerne hos mæglerkæden, EDC, at det skal være i en ejerbolig. Det var også svaret i 2002 og 2006, da EDC dengang stillede præcis samme spørgsmål til sine boligsælgere.

- Adspurgt i 2006, hvor de voldsomme prisstigninger var lig med udsigt til et kæmpe overskud efter salg, var det forventeligt at de fleste ønskede at fortsætte på ejerboligmarkedet. Set i lyset af det nuværende marked kunne man forvente, at det ville se anderledes ud i dag.

Men undersøgelsen understreger, at ejerboligen er danskernes foretrukne boligform og at folk fortsat har tillid til ejerboligmarkedet, siger kommunikationskonsulent i EDC, Birgitte Ringbæk.

”fortsættes…”Birgitte Ringbæk finder det positivt, at danskerne ikke lader sig påvirke af en periode med faldende priser ved at lade sig skræmme væk fra ejerboligmarkedet.

- Danskerne betragter ikke deres bolig som et investeringsobjekt men derimod som en ramme om familiens liv. Ejerboligen køber man med en lang tidshorisont, og fordi man værdsætter ikke at være underlagt fælles retningslinier eller flertalsbeslutninger, siger Birgitte Ringbæk.

Mens 65 pct. altså vælger at blive på ejerboligmarkedet, søger de, der forlader markedet, i størst omfang over i en andels-/leje- eller plejebolig, svarende til 16 pct. Herudover sælges 9 pct. af boligerne som dødsbo, mens de resterende 10 pct. af de cirka 1.400 adspurgte boligsælgere angiver ”andet” som kommende boligform.

Beregninger viser, at danskerne i gennemsnit ejer villaen i godt 25 år før den sælges og ca. 15 år for ejerlejligheden. Set over så lang en periode vil alle boligejere opnå gevinst.

- Set over en hvilken som helst 10-årig periode, har der altid været et pænt overskud til sælgerne af en ejerbolig. Det gælder også når man indregner de seneste års nedgangstid, siger Birgitte Ringbæk.

Hun konstaterer, at selv om danskerne ikke betragter boligen som en investering, er det alligevel noget nær den sikreste investering man kan gøre.

- tøtte

14/10 2008
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød