Flere brolæggere går på pensionBrolæggerlaugets nyvalgte bestyrelse.

Flere brolæggere går på pension

Brolæggerlauget opfordrer virksomhederne til at uddanne nye brolæggere

- Inden for en periode på 5 år er mange af de nuværende brolæggere gået på pension. Det giver et stort efterslæb af faglærte brolæggere, og derfor må vi, også i svære tider, kende vores ansvar for at uddanne nye lærlinge, sagde Brolæggerlaugets oldermand, Claus Erik Johnsen på laugets generalforsamling forleden.

Antallet af nye lærlinge til brolæggerfaget er faldet med ca. 20 pct., hvilket skal ses i lyset af den kraftige nedgang i økonomien. Oldermanden tror, at den nye tilskudsordning, der indebærer et tilskud på 50.000 kr. pr. lærekontrakt, vil sætte skub i flere lærekontrakter.

På generalforsamlingen blev der også stillet skarpt på den manglende vedligeholdelse.

- Fortove med strittende kanter og dybe huller i asfalten er et billede mange borgere i landets kommuner kan nikke genkendende til. Det kan vi også i Brolæggerlauget og vi undrer os over, at kommunerne ikke prioriterer vedligeholdelsen højere.

De skæve fliser betyder helt konkret flere brækkede ben, og hullerne i asfalten belaster både bilerne og trafiksikkerheden, konstaterer Claus Erik Johnsen.

- Vi kan se i kommunernes budgetter, at der bliver skåret kraftigt på vedligeholdelsen af fortove og veje. Det er alt for kortsigtet og kan meget vel blive dyrere for kommunerne i den sidste ende.

Når en kommune undlader at lappe hullerne i vejene, så vil bilerne gøre hullerne endnu større, samtidig vil der trænge vand ned og underminere bærelaget. Efter en vinter griber ødelæggelserne om sig, fordi frossen vand fra det underliggende lag udvider sig og laver buler i vejen.

- Vi får meldinger om, at vinterskaderne i år er større end nogensinde. Det skyldes selvfølgelig en mere streng vinter end normalt, men ved at udsætte reparationerne bliver skaderne blot endnu større. Kommunerne kan altså spare penge ved at gribe tidligere ind, siger Claus Erik Johnsen.

På trods af lavkonjunktur kan Brolæggerlauget med tilfredshed konstatere, at medlemstallet stort set er uændret i forhold til året før. 64 virksomheder er medlem af Brolæggerlauget, som næste år kan fejre 125-års jubilæum.

Om Brolæggerlauget:

Brolæggerlauget (Brolægningssektionen) er en landssammenslutning af brolæggermestre og brolægningsentreprenører med medlemskab af Dansk Byggeri.

Brolæggerlauget varetager medlemmernes specielle interesser og søger at fremme det kollegiale sammenhold.

Brolæggerlauget arbejder for at sikre de bedst tænkelige uddannelser for lærlinge samt efteruddannelse for brolæggersvende og brolægningsarbejdere. Brolæggerlauget forhandler egne overenskomster og akkordforhold, og deltager desuden i mæglinger og voldgifter

På billedet ses den nyvalgte bestyrelse i Brolæggerlauget som består af følgende medlemmer (fra venstre) Niels Otto Nielsen, C. C. Brun Entreprise A/S, oldermand Claus Erik Johnsen, Faxe Brolægning A/S, viceoldermand Karsten Gram, Esbjerg Brolægning, brolæggermester Lars Bak Hansen, Hansen & Rasmussens Eftf., direktør Peter Krogh Thomsen, P.P. Brolægning A-S, direktør Stef Heykoop, Dan Jord A/S.

tøtte

17/5 2010
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød