Fredet museum skal renoveresDet fredede landsted Øregaard Museum i Hellerup ru

Fredet museum skal renoveres

Øregaard Museum skal renoveres med respekt og omhu. Alectia udpeget som rådgivere

Det er sin sag at renovere en fredet museumsbygning fra 1806, så den lever op til nutidens museumskrav. Rådgivende ingeniører fra Alectia A/S er valgt til istandsættelsen af Øregaard Museum, der har fået 20 mio. kr. i støtte fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond og Gentofte Kommune.

Det fredede landsted Øregaard Museum i Hellerup rummer en af Danmarks store topografiske kunstsamlinger med dansk kunst fra 1750-1930. Bygningen fra 1806, blev fredet i 1918 og har siden 1921 dannet ramme om Øregaard Museum, der med årenes slid nu trænger til en gennemgribende istandsættelse.

Museumdirektør Sidsel Maria Søndergaard siger:

- Øregaard Museum bliver renoveret med respekt for husets smukke, nyklassicistiske rum. Renoveringen betyder, at vi får de krævede lys, klima, brand og sikkerhedsforhold, der gør, at vi fremover vil kunne leve op til kravene og låne kunstværker af ”Enestående National Betydning” fra andre museer.

- Da Øregaard er fredet, skal Kulturarvstyrelsen godkende alle ændringer for at sikre, at husets arkitekturhistoriske kvaliteter bevares. Det er en spændende og kompliceret proces at bringe den gamle bygning på niveau med nutidens museumskrav uden at påvirke stedets ånd. Det er årsagen til, at vi benytter Alectia som rådgivende ingeniører, da de har stor erfaring fra mange andre museer.

”fortsættes…”

Øregaard Museum åbner dørene igen i september 2010. Alectia står for totalrådgivning og projektering af alle ingeniørdiscipliner, fagtilsyn og byggeledelse med kontakt, tilrettelæggelse, tidsplanlægning og koordinering.

- Vi har et indgående kendskab til museer og har i en lang årrække rådgivet om, projekteret og ført tilsyn med en lang række kulturinstitutioner og museer, herunder følsomme, fredede og bevaringsværdige bygninger. Det kræver ekstra stort fokus på de tekniske løsninger, herunder elinstallationer, brandsikring, sikkerhedskrav og tyverisikring, siger forretningschef i Alectia, Jacob Ulrik Sachse.:

- Et førsteklasses indeklima med en god klimastyring til at beskytte kunstmalerierne er også af stor betydning. Den relative fugtighed og temperaturen skal kunne styres inden for et snævert interval. Det nødvendiggør etablering af ventilationsanlæg med køling. Vi inddrager de tomme tagrum og gør brug af husets eksisterende installationsrum, så ventilationsanlægget bliver indbygget så skjult som muligt, så museets smukke indre bliver påvirket så lidt som muligt, forklarer Jacob Ulrik Sachse.

Projektet styres af Gentofte Ejendomme med Alectia som rådgivende ingeniører.

Alectia har et indgående kendskab til museer. Siden 1912 har Alectia rådgivet om, projekteret og ført tilsyn med kulturinstitutioner og udstillinger, herunder følsomme, fredede og bevaringsværdige bygninger.

Alectias nye museumsreferencer er bl.a. Louisiana, Nationalmuseet, H.C. Andersens Hus, Ordrupgård Kunstmuseum, Charlottenborg, Haderslev Museum, ARoS Aarhus Kunstmuseum, Zoologisk Museum Svendborg, Rigsarkivet Ørestad, Storstrøms Kunstmuseum, Vejle Kunstmuseum og Geocenter Møns Klint.

tøtte

29/8 2009
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød