Fremviser igen gode resultater
Nilan A/S lukker regnskabsåret 2010/2011 med et tilfredsstillende resultat, på trods af at årets omkostninger også tæller en række større investeringer
Nilan A/S har i dag offentliggjort årsregnskabet for 2010/2011. Igen i år har virksomheden realiseret et positivt resultat, der dog bærer præg af de udfordringer, alle producenter af ventilations- og indeklimaløsninger mærker i disse år, fordi byggesektoren grundet recessionen er under pres.
- Vi ligger på et yderst fornuftigt niveau og driver en sund og solid virksomhed. Tallene kunne naturligvis være bedre, men recessionens uundgåelige konsekvenser taget i betragtning, er vi mere end tilfredse med årets resultat, udtaler CEO Torben Andersen.
Omsætningen for 2010/2011 er steget i forhold til sidste år, og Nilan fortsætter således den stigende tendens på omsætningssiden, ligesom bruttoavancen er steget med 19 %. Omsætningen forventes desuden at stige yderligere i det kommende år.
Fokus på nye markeder
Nilan trådte i løbet af 2010/2011 ind på en række nye markeder med det formål at kompensere for krisen og sikre et bredere forretningsgrundlag. Dette har medført en række omkostninger til blandt andet menneskelige ressourcer og godkendelser i forhold til de angivne standarder på de enkelte markeder. Denne strategiske indsats koster på bundlinjen, men forventes at have positiv indvirkning på resultaterne om to til tre år.
På grund af ledelsens strategi om at sikre fremtidig succes gennem langsigtede investeringer i 2010/2011 er årets resultat på 17,2 mio. kr. lavere end i 2009/2010.
Internationale udviklingsprojekter
Ydermere har virksomheden investeret i nye anlægsaktiver blandt andet for at realisere en forbedring af automatiseringsgraden, der skal sikre, at Nilan står stærkere på et marked, hvor kostoptimering er en nødvendighed. Dette har resulteret i stigende afskrivninger, ligesom aktivitetsniveauet i forhold til internationale udviklingsprojekter er øget.
- Vi agerer på et marked, hvor den teknologiske udvikling hele tiden flytter sig og giver nye muligheder. Vi har altid været med i front, når det kommer til at overføre de muligheder til udvikling og videreudvikling af produkter og ikke mindst påvirke retningen for arbejdet med fremtidens energiløsninger. Det bliver der ikke ændret på, krise eller ej, forklarer Torben Andersen.
Ligesom det var tilfældet i regnskabsåret 2009/2010, har Nilan i år modtaget højeste kreditrating. Dette sker på baggrund af årsregnskabets resultater som et tydeligt signal til alle kunder og partnere om virksomhedens økonomiske stabilitet.
-los