Fugtige kældre og vægge
Om etablering, undersøgelse og vedligehold af omfangsdræn
Hvis man som husejer oplever fugtskader i vægge og kældre kan der være god grund til at undersøge om huset har et omfangsdræn. BYG-ERFA har for nylig udgivet et erfaringsblad med titlen ”Omfangsdræn – ved enfamiliehuse og småhuse” (50) 11 02 25.
I erfaringsbladet gennemgås retningslinjer for dræning ved enfamiliehuse og andre mindre bygninger samt udførelse og vedligehold af drænsystemet.
Fugtskader i vægge og kældre ses ofte i bygninger uden omfangsdræn, med forkert projekterede eller dårligt udførte dræn – eller gode dræn, der ikke fungerer på grund af manglende vedligehold. Et dårligt drænsystem er fx uden fald, uden rensemuligheder og filtermateriale samt dårligt fungerende pumpeinstallationer.
Drænsystemer omkring bygninger skal beskytte kældervæggen mod nedsivende overfladevand og vandtryk fra højgrundvandsstand. Erfaringsbladet beskriver opbygningen af et drænsystem, herefter gennemgås de forskellige typer dræn som fx omfangsdræn, stikdræn, netdræn etc. Bladet afsluttes med et forslag til driftsvejledning.
Der kan hentes mere viden i erfaringsbladet "Omfangsdræn – ved enfamiliehuse og småhuse” (50) 11 02 25.
Bladet indgår i BYG-ERFAs temaer om:
Hvis du ikke allerede har et BYG-ERFA abonnement, kan du med fordel bestille abonnement 2011 nu, læs mere på byg-erfa.dk/abonnement.