Glas-rejse for byggefolkRejsen vil kunne styrke netværket til andre med vi

Glas-rejse for byggefolk

Glasklar dannelsesrejse til Holland for arkitekter, glarmestre, ingeniører og producenter

De senere års kompromisløse byudvikling har givet os et væld af byggerier hvor glas er brugt på utraditionel vis. Bygninger der bekræfter, at glas ikke blot tilfredsstiller vores behov for oplevelse og dagslys, men også tilgodeser en mængde klimatiske og energieffektiviserende funktioner. Og der er mere på vej.

Det fastslår Nordisk Center for Glas (NCFG) i oplægget til en dannelses-rejse til Holland med fokus på innovativ brug af glas. Rejsen er for alle faggrupper med interesse for glas og dets muligheder for at forbedre vores bygninger i såvel form som funktion

Med glassets hastigt stigende anvendelse i byggeriet er det afgørende for branchens fag-grupper at være up front med fremtidens glasløsninger. Hollænderne er fremme i forreste række når det gælder mod og begejstring for innovative løsninger.

Turen byder bl.a. på et spændende møde med ingeniør Rob Nijsse, forfatter til bogen ”Glass in Structures”. En erfaren mand som har løst umulige glasprojekter for tidens største arkitekter.

Et besøg på TU Delft Universitetet og deres International Facade Master uddannelse, give et kig i krystalkuglen om fremtidens multifunktionelle facadesystemer i glas.

”fortsætter…”

- Rejsen vil kunne styrke netværket til andre med viden om glas - folk som ønsker at udfordre glassets mange fremtidige muligheder som byggemateriale, fremhæver NCFG.

Rejsen finder sted fra den 16. - 19. april 2009

Nordisk Center for Glas

Nordisk Center for Glas (NCFG) er et initiativ taget af to af glasbranchens organisationer, nemlig Glarmesterlauget og Forbundet Træ-Industri-Byg, i samarbejde med uddannelsesinstitutionen EUC Nordvestsjælland.

NCFG arbejder med viden og innovation for branchens glas og facade faggrupper og sætter med sine aktiviteter fokus på fremtidens brug af glas.

NCFG er et forum hvor arkitekter, ingeniører, glarmestre samt producenter kan tage livtag med de fælles udfordringer som et usædvanligt byggemateriale som glas giver.

Centrets aktiviteter drives i samarbejde med parter fra branchens organisationer, virksomheder, uddannelsesinstitutioner, producenter og fonde.

tøtte

Se rejseprogrammet her…

16/2 2009
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød