Glas-rejse for byggefolk
Glasklar dannelsesrejse til Holland for arkitekter, glarmestre, ingeniører og producenter
De senere års kompromisløse byudvikling har givet os et væld af byggerier hvor glas er brugt på utraditionel vis. Bygninger der bekræfter, at glas ikke blot tilfredsstiller vores behov for oplevelse og dagslys, men også tilgodeser en mængde klimatiske og energieffektiviserende funktioner. Og der er mere på vej.
Det fastslår Nordisk Center for Glas (NCFG) i oplægget til en dannelses-rejse til Holland med fokus på innovativ brug af glas. Rejsen er for alle faggrupper med interesse for glas og dets muligheder for at forbedre vores bygninger i såvel form som funktion
Med glassets hastigt stigende anvendelse i byggeriet er det afgørende for branchens fag-grupper at være up front med fremtidens glasløsninger. Hollænderne er fremme i forreste række når det gælder mod og begejstring for innovative løsninger.
Turen byder bl.a. på et spændende møde med ingeniør Rob Nijsse, forfatter til bogen ”Glass in Structures”. En erfaren mand som har løst umulige glasprojekter for tidens største arkitekter.
Et besøg på TU Delft Universitetet og deres International Facade Master uddannelse, give et kig i krystalkuglen om fremtidens multifunktionelle facadesystemer i glas.
”fortsætter…”
- Rejsen vil kunne styrke netværket til andre med viden om glas - folk som ønsker at udfordre glassets mange fremtidige muligheder som byggemateriale, fremhæver NCFG.
Rejsen finder sted fra den 16. - 19. april 2009
Nordisk Center for Glas
Nordisk Center for Glas (NCFG) er et initiativ taget af to af glasbranchens organisationer, nemlig Glarmesterlauget og Forbundet Træ-Industri-Byg, i samarbejde med uddannelsesinstitutionen EUC Nordvestsjælland.
NCFG arbejder med viden og innovation for branchens glas og facade faggrupper og sætter med sine aktiviteter fokus på fremtidens brug af glas.
NCFG er et forum hvor arkitekter, ingeniører, glarmestre samt producenter kan tage livtag med de fælles udfordringer som et usædvanligt byggemateriale som glas giver.
Centrets aktiviteter drives i samarbejde med parter fra branchens organisationer, virksomheder, uddannelsesinstitutioner, producenter og fonde.
tøtte