Grønne tage forsinker regnens vej til kloakkerne
Da grønne tage opsamler op til 40 procent af regnvandet, kan de ved voldsomme regnskyl være med til at forhindre, at storbyernes kloaksystemer bukker under
- Vi har i de senere år set, hvor galt det kan gå ved skybrud i f.eks. Københavns-området, og hvor mange gener og udgifter det fører med sig, siger Dorte Frydenlund fra Vipperød Tagdækning.
Hun er ikke i tvivl om, at de grønne tage på sigt kan spare mange penge til kloakarbejde. Dorte Frydenlund hæfter sig bl.a. ved, at de grønne tage på grund af vegetationen forsinker regnens vej til kloakkerne.
Vipperød Tagdækning har bl.a. erfaringer med grønne tagsystemer fra Veg Tech, som lægges direkte på et undertag af tagpap eller tagfolie.
- Vi har lavet flere grønne tage, hvor vi har lavet undertaget og haft en underleverandør til at lægge selve den grønne vegetations-belægning. De gøder og passer det i en periode, og så skal man selv kun vande taget i tørkeperioder, siger Dorte Frydenlund.
Hun slår fast, at de grønne tage er godt for miljøet i storbyerne, og der, hvor det generelt batter noget, er tagfladerne på store kommunale og statslige bygninger og på erhvervsvirksomheder.
-tibu