Håndværkere har stor lyst til at energivejlede
Allerede inden jul vil 120 tømrere, murere, vvs’ere og elektrikere have gennemført det nye energivejlederkursus
Allerede efter en kort levetid på en måned har det vist sig, at der er stor interesse for at blive uddannet som energivejleder via de nye kurser om energivejledning indenfor hhv. klimaskærm og installationer. Kurserne om klimaskærm henvender sig primært til udførende tømrer-, snedker- og murerfirmaer, mens installationskurserne trækker vvs- og elinstallatører til skolebænken i tre dage.
Inden jul vil ca. 120 - 60 fra hver gruppe - have været på kursus, oplyser tilrettelægger, underviser og teknikumingeniør Jens Christian Sørensen, der til dagligt arbejder som senioringeniør i divisionen Energi & Klima på Teknologisk Institut i Taastrup. Det er Teknologisk Institut, der udbyder kurserne i samarbejde med Dansk Byggeri, Tekniq, Videncenter for energibesparelser i bygninger og energitjenesten.
- Man skal jo ikke tro, at verden er totalt forandret, når man har været på kursus i tre dage. Men man kan ændre profil og indgå i dialog med kunden eller bygherrer, komme med supplerende vejledning og komme med mere end det, kunden efterspørger, fortæller Jens Christian Sørensen.
Vil give øget omsætning
Begge kurser giver et vigtigt overblik over, hvilke økonomiske og klimamæssige fordele energirenovering giver, og en indsigt i hvilken bygningsdel der bør renoveres eller udskiftes først for at give det bedste resultat. Ved at kombinere den udførendes bygnings- eller installationstekniske viden med nye løsningsmuligheder for at energieffektivisere og -bespare får virksomheden også bedre forudsætninger for øget aktivitet og dermed øget omsætning.
- Når håndværkerne har været på kursus, registreres de på hjemmesiden www.energivejlederen.dk - på en positivliste, om man så må sige - hvor kunderne kan finde dem, men hvor de også kan finde hinanden og få ideer til lokale initiativer, fælles markedsføring, alliancer og samarbejder, siger Jens Christian Sørensen.
Kræver opfølgning
Begge kurserne slutter af med en dag med udflugt til udvalgte bygninger, hvor deltagerne berøringsfrit arbejder med, hvordan man bedst kan benytte de lærte eksempler på energiløsninger. I Århus ses der bl.a. på, hvilke energirenoverende og -besparende løsninger der er i en ca. 300 m2 stor Marselisborgvilla, mens kursisterne i Taastrup skal vurdere to bygninger på Teknologisk Institut: Et ældre stuehus fra en gammel gård og en bygning fra 1960’erne.
Herefter fremlægger kursisterne løsningerne for hinanden i hold, mens de andre deltagere opponerer, fortæller Jens Christian Sørensen, der håber og forventer, at kurserne vil betyde noget godt for både håndværksvirksomhederne og miljøet.
- Regeringens og Folketingets mål om energibesparelser og nedsættelse af CO2-udslip skulle gerne komme til udtryk, ligesom kurserne burde være beskæftigelsesfremmende og skaffe flere håndværkere i arbejde, siger Jens Christian Sørensen, der lover opfølgning på kurserne.
- Vi skal finde ud af, hvordan vi følger op på det her, for energivejledning er en proces, der løbende skal følges op og hele tiden videreudvikles. F.eks. kunne man forestille sig opfølgning a én dags varighed, hvor man fokuserer på et til tre emner.
De to første kurser blev afholdt i Århus i november, mens der i december og januar gennemføres fire kurser i klimaskærm og to kurser i installationer i Taastrup. Herefter er der foreløbigt planlagt kurser på begge sider af Storebælt frem til og med juni 2010.
louise@odsgard.dk