Ingeniør-storm på ÅrhusÅrhus er nu for første gang Danmarks næststørste i

Ingeniør-storm på Århus

Flere ingeniørstuderende end nogensinde før starter i morgen studier i Århus

Hele 402 studerende starter på Ingeniørhøjskolen i Århus i morgen, og dermed har Århus overhalet Ålborg som byen med næstflest nystartede ingeniørstuderende efter København.

- Vi har arbejdet i mange år med at styrke de århusianske ingeniøruddannelser, og derfor er vi særdeles tilfredse med, at Århus nu for første gang er blevet Danmarks næststørste ingeniørby målt på nystartede ingeniørstuderende, siger prorektor Keld Laursen fra Ingeniørhøjskolen i Århus.

Antallet af nye studerende på de århusianske diplomingeniøruddannelser er godt 20 pct. højere end sidste års sommeroptag på 334 studerende. Når vinteroptaget tælles med, er i alt er 526 studerende startet med at læse diplomingeniør i Århus i 2009. Til sammenligning er 513 studerende ifølge Den Koordinerede Tilmelding optaget på ingeniøruddannelserne i Ålborg i 2009.

”fortsættes…”

Den rekordstore søgning skyldes ifølge prorektoren, at Ingeniørhøjskolen de senere år har lanceret en række nye uddannelser inden for bioprocesteknologi, bygningsdesign, stærkstrøm og sundhedsteknologi, ligesom skolen har søsat en række initiativer for at forbedre studiemiljøet, herunder mentorordninger og personlige studiestartssamtaler.

- Dertil kommer, at vi med oprettelsen af Aarhus School of Engineering har udbygget samarbejdet med Aarhus Universitet, så det er nu muligt at læse videre til civilingeniør inden for alle områder. Det appellerer uden tvivl til mange unge, der ellers ville tage til andre byer for at læse til civilingeniør, siger Keld Laursen.

Antallet af nystartede studerende på overbygningsuddannelserne som civilingeniør tæller ikke med i opgørelsen, fordi der er tale om kandidatuddannelser, men også her er antallet af nye studerende gået markant frem i forhold til sidste år.

Ingeniørhøjskolens mest populære studieretninger målt på antallet af nye studerende er bygning, elektro og maskin, som byder velkommen til henholdsvis 103, 67 og 61 nye studerende. Årets ubetingede højdespringer er uddannelsen i informations- og kommunikationsteknologi, der har mere end fordoblet antallet af nye studerende fra 23 til 47 i forhold til sidste år.

- Det er meget positivt, at væksten i studerende finder sted på alle vores uddannelser og ikke kun på nogle få studieretninger. Det er for alvor gået op for de unge, at ingeniørfaget er meget bredt og kan indebære alt lige fra at udvikle nye teknologier til sundhedsvæsenet til at designe fremtidens vindmøller, siger Keld Laursen.

Efterårssemestret byder også på en massiv vækst i antallet af studerende på Ingeniørhøjskolens adgangskurser, som forbereder studerende uden de adgangsgivende eksamener i eksempelvis matematisk og fysik til ingeniørstudiet. Antallet af nye studerende er her gået frem fra 101 i 2008 til 151 i 2009.

- Adgangskurserne er en god fødekanal til vores ingeniøruddannelser, ligesom de studerende på adgangskurserne ofte har en erhvervsfaglig baggrund, som er med til at styrke studiemiljøet. Det er meget positivt, at vi også her får flere studerende, siger Keld Laursen.

tøtte

18/8 2009
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød