Jorton bygger Den Arktiske RingDen synlige beton stille store krav til Jortons æs

Jorton bygger Den Arktiske Ring

Entreprenørfirmaet Jorton bygger for isbjørne, sæler og fugle i Zoo

Det bliver entreprenørfirmaet Jorton, der kommer til at bygge ”Den Arktiske Ring” – Københavns Zoologiske Haves kommende store prestigeprojekt. Det stod klart, da Jorting Zoo for nylig underskrev den kontrakt, der i 2012 kommer til at give isbjørne, sæler og fugle optimale ”arbejdsforhold” i det næstdyreste anlæg i Zoo’s historie.

Jorton skal stå for jord- og betonarbejde, tagdækning og indendørs granitbelægning.

Og det er store mænger, der skal håndteres. 500 tons armering, 3500 kubikmeter beton, tre kraner og 25 mand. Det er omtrent, hvad det kræver at bygge ”Den Arktiske Ring”, Københavns Zoo’s nye store anlæg til isbjørne, sæler og fugle, der skal stå færdigt i 2012.

- I Den Arktiske Ring er betonen arkitekturen. Betonen, som er hvid, skal stå synlig for publikum med blanke overflader. Valget faldt på Jorton, som efter flere prøvestøbninger var i stand til at give et realistisk bud på, hvordan virkeligheden vil komme til at tage sig ud, når der skal støbes så mange kubikmeter synlig beton, siger Zoo’s projektleder Bolette Marott.

”fortsætter…”

Den Arktiske Ring er ikke hverdagskost hos entreprenørfirmaet, hvis hovedaktiviteter ligger inden for bolig-, erhvervs-, institutions- og brobyggeri.

- Det er et fantastisk spændende projekt. Det er et kompliceret anlæg med en meget interessant arkitektur og lækre løsninger. Den synlige beton kommer til at stille store krav til vores æstetiske evner inden for betonarbejde. Det bliver sjovt og ekstremt udfordrende, siger afdelingsleder Finn Thygesen.

Noget af det, der adskiller byggeriet fra traditionelt betonbyggeri, er husets elipseform og det faktum, at det er en dobbeltvægkonstruktion med isolering imellem, og at konstruktionen skal være 100 pct. vandtæt for at holde de mange kubikmeter vand ude som Zoo’s tre isbjørne skal tage flere daglige svømmeture i.

Men selve byggeriet er ikke de eneste udfordringer, som Jorton kan forvente undervejs i processen. Zoo holder åbent 365 dage om året, og det betyder, at havens gæster konstant kan følge med i arbejdet.

- Publikum har absolut første prioritet, og som entreprenør må vi sno os på den plads, som nu engang er tilgængelig. Byggepladsens areal er stort set det samme som byggeriets areal. Så vi joker med, at vi kommer til at skulle stå på tæer, inden vi er færdige, siger Finn Thygesen.

For at undgå at forstyrre havens dyr og gæster mere end højst nødvendigt har byggeprojektets parter lejet jord af Slots- og Ejendomsstyrelsen ved Frederiksberg Slot, så maskiner, materiel og mandskab kan komme ind på byggepladsen ad ”bagdøren” i Frederiksberg Have.

Sideløbende med Den Arktiske Ring bygger Jorton også en fritflyvningsvoliere til Zoo’s flamingoer, pelikaner m.fl.

tøtte

6/9 2010
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød