Kontor-fælleskab er et hit
NCC har succes med kontor-fællesskab i Company Park Skejby
For anden gang i Århus kan NCC fejre rejsegilde på konceptet Company House - et bofællesskab for erhvervslivet. Det er især de moderne omgivelser og konceptet - "få det hele ved at dele"- der får virksomheder til at flytte ind. Indtil videre er 600 medarbejdere flyttet ind i Company Park Skejby.
I morgen, onsdag den 28. januar inviterer NCC til rejsegilde på Skejby Company House II. På gæstelisten er blandt andet virksomhederne Vestas og Codan, som 1. juni flytter ind med henholdsvis 135 og 110 medarbejdere i de nye omgivelser på Hedeager 3.
De følger dermed i hælene på virksomheder som Eniro Danmark A/S, Hewlett-Packard ApS, Projektafdelingen for Det Nye Universitetshospital (DNU) og Rådgivergruppen DNU I/S, som siden 1. november 2008 har arbejdet i Skejbys første Company House.
”fortsættes…”- Når virksomheder i Århus-området vælger at flytte i kontorfællesskab, er det, fordi de kan få kontorer i førsteklasses dansk arkitektur i en af Århus’ hurtigst voksende bydel i Skejby, hvor der er mange videns- og vækstvirksomheder, siger Allan Schouv Jakobsen, der er udlejningschef i NCC Property Development A/S. Og der er desuden nogle særlige fordele, som virksomhederne lægger vægt på:
- Vores erfaring er, at medarbejderne er glade for den gode adresse og ikke mindst at bo i et flot hus med moderne arbejdspladser, en dejlig kantine og et perfekt indeklima, siger han og uddyber:
Et NCC Company House er designet til flere virksomheder. Hver virksomhed har sit helt eget lejemål, samtidig med at man er fælles om blandt andet mødelokaler, kantine, vicevært og meget andet, som normalt kan være vanskeligt at opnå i høj kvalitet på egen hånd.
For erhvervslivet i dag handler det både om at have styr på økonomien og de bløde værdier, men også det at kunne rekruttere de bedste medarbejdere, siger Allan Schouv Jakobsen.
Skejby Company House II
- Skejby Company House II bygges i en kombination af kobber, glas og hvid beton. Bygningen er i grundplan formet som et stort E og er tre etager høj.
- Company House I og II er tegnet af det internationalt orienterede, danske arkitektfirma C. F. Møller.
- Et tredje Company House er på vej i Skejby.- NCC har desuden opført tre Company House i Kolding, et i Ørestad, et i Vallensbæk og er på vej med endnu et i Kolding og på Teglholmen i København.
tøtte