Lavere starthusleje i den almene boligsektor
Finansieringen i den almene boligsektor er til eftersyn for at stimulere nybyggeriet.
Lavere husleje i det almene byggeri. Og bedre regulering af, hvad det må koste at bygge nyt. Tilsammen skal det være med til at stimulere nybyggeriet.
Det er kernen i den rapport om finansiering af den almene boligsektor, som udvalget bag rapporten netop har offentliggjort.
Det drejer sig bl.a. om muligheder for at sætte starthuslejen ned og dermed øge trygheden hos både nuværende og kommende lejere med lave indkomster.
Hertil kommer en belysning af mulighederne for at erstatte den nuværende styring af nybyggeriets anskaffelsessum og husleje gennem maksimumsbeløb med en øget incitamentsstyring. I den forbindelse overvejes endvidere mulighederne for bedre at tilgodese hensyn til blandt andet totaløkonomi og de skærpede energikrav, der indføres fra 2010.
”fortsættes…”- Sammen med udvalgets tidligere rapport om den fremtidige styring danner denne rapport et fint grundlag for de forhandlinger, som vi netop nu fører med Dansk Folkeparti og Det Radikale Venstre om styringen og finansieringen af det almene byggeri. Især synes jeg forslaget om nedsat startleje er brugbart, men også overvejelserne om energibesparelser peger fremad, siger velfærdsminister Karen Jespersen.
Karen Jespersen tilføjer, at hun snarest forventer at kunne afslutte forhandlingerne og fremsætte lovforslag om de nødvendige ændringer.
Udvalget bag styringen af den almene sektor har i juli sidste år offentliggjort sin første rapport om styringen af den almene boligsektor i fremtiden. Med den nuværende rapport slutter udvalget sit arbejde.
Den nye rapport har baggrund i en aftale, som regeringen indgik den 5. november 2006 med Dansk Folkeparti og Det Radikale Venstre om anvendelse af den almene sektors midler og fremtidige styring. Det blev ved den lejlighed besluttet at nedsætte et udvalg, der skulle arbejde med konkrete forslag til ændringer af styringen. Udvalget fik senere til opgave at se nærmere på finansieringen og de økonomiske vilkår for nybyggeriet.
Velfærdsministeriet har varetaget formandskabet for udvalget. Desuden har Kommunernes Landsforening, Boligselskabernes Landsforening, Finansministeriet samt Økonomi- og Erhvervsministeriet været repræsenteret i udvalget.
tøtte