Lettere vej til øget brandsikkerhedOrdentlig brandtætning skal forhindre triste syn som dette

Lettere vej til øget brandsikkerhed

Dana Lims nye produktserie Fireguard letter håndværkerens arbejde i forbindelse med brandtætning og forbedrer den passive brandsikring

Øget brandsikkerhed i byggeriet skal bl.a. sikres gennem bedre byggematerialer. Det er udgangspunktet for Dana Lim har netop lanceret produktserien Fireguard, der er testet i henhold til EU-standarderne EN 1366-3 og EN 1366-4 og effektivt forhindrer spredning af ild, varme og røg via installationsgennemføringer og lineære fugninger.

- Vores nye Fireguard-serie gør det lettere for håndværkeren at brandtætne kabler, rør og ventilationskanaler, ligesom serien også letter arbejdet med brandsikker fugning af vinduer, døre, skillevægge, lofter, gulve og etageadskillelser, pointerer Lars Wulff, der er marketingchef i Dana Lim.  

Grundlaget for brandsikkerhed
Passiv brandsikring omfatter brug af byggematerialer, der øger byggeriets iboende brandmodstandsevne uden brug af specielle aktiveringsmekanismer eller styresignaler. En effektiv passiv brandsikring udgør derfor grundlaget for en optimal sikring af byggeriet, så menneskeliv reddes, og materielle værdier ikke går tabt ved brand.  

- Passiv brandsikring er af afgørende betydning for en bygnings eller bygningsdels ydeevne i tilfælde af brand. En sådan sikring opnås enten i kraft af de produkter, der er anvendt ved opførelsen af bygningen eller tilføres bygningsdelene for at øge deres brandmodstandsevne, forklarer Bent Jensen, der er formand for fagudvalget i SikkerhedsBranchen Passiv Brandsikring. Han fortsætter:

- Det er af afgørende betydning, at disse sikringsforanstaltninger er udformet og installeret korrekt, så bygningen lever op til de stillede krav i tilfælde af brand.

Få nu lukket de huller!
Netop vigtigheden af korrekte sikringsforanstaltninger har fået SikkerhedsBranchen Passiv Brandsikring til at lancere kampagnen "Luk hullet!" i samarbejde med Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut, Forsikring & Pension og Foreningen af Kommunale Beredskabschefer.

Kampagnen henvender sig til udførende håndværkere og sætter fokus på lukning af huller i vægge, lofter og gulve efter rør- og kabelgennemføringer. Risikoen for spredning af ild, varme og røg øges nemlig betragteligt, når installationshullerne ikke lukkes tilstrækkeligt eller udføres med forkerte materialer. Og netop denne risiko ønsker Dana Lim at modarbejde med de nye brandsikre produkter.

- jhn

12/9 2013
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød