Lifte og arbejdsplatforme går godt sammenHer bruges arbejdsplatforme på de lange facader ti

Lifte og arbejdsplatforme går godt sammen

NCC Construction Danmark A/S klarer byggeopgave ved at kombinere saxlifte og arbejdsplatforme fra VMC Pitzner

Boligbyggeriet Spindekrogen i Herlev består af flere fire etagers lejlighedsbygninger med en arkitektur, hvor der er mange brud i facaderne, så der er enkelte lange facader og mange korte.

Derfor har entrepriseleder Mikkel Dam valgt at kombinere brugen af arbejdsplatforme og saxlifte i forbindelse med facadeisolering og pudsning af facaderne.

- På langsiderne er arbejdsplatforme rigtigt gode og giver et godt flow i arbejdet, men vi har mange kanter og korte facadestykker, hvor saxliftene er mere fleksible og lette at flytte. Dermed kan vi bedre veksle mellem isoleringsarbejde og pudsearbejde afhængigt at vejrliget, siger Mikkel Dam.

Godt samarbejde om udstyret

VMC Pitzner har leveret to dobbeltmastede arbejdsplatforme og otte 15 meters diesel saxlifte. Der ud over er der en 20 meter bomlift og en teleskoplæsser på pladsen dels til forefaldende opgaver og dels til håndtering af byggematerialer.

- Vi er rigtigt glade for kombinationsløsningen, og vi har haft et godt samarbejde med VMC Pitzner om udstyret. Når der har været problemer, så har Pitzners folk reageret hurtigt, så vi kan komme videre, og det er jo helt afgørende, siger Mikkel Dam.

NCC opfører én af parcellerne i Spindekrogen for Herlev almennyttige Boligselskab. Den består af 5.226 etagemeter og 55 boliger. Byggeriet er tegnet af Vilhelm Lauritzen Arkitekter.

- jhn

27/9 2012
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød