Miljøvenlig mini-læsser til udfordrende opgaver
GSV Materieludlejning har nu tilføjet sit udlejningsprogram en kompakte og kraftfulde mini-læssere, der særligt velegner sig til indendørs brug
Modellen hedder Avant 525LPG og giver brugerne mange fordele: Den er let at transportere, kan anvendes i lukkede rum, og kan operere elegant og effektivt på spinkle etageadskillelser. Den lille smarte mini-læsser viser imponerende kraft og stabilitet under arbejdet. Den kører, hvor det ikke er muligt med benzin- eller dieseldrevne maskiner, har en grøn profil og gavner arbejdsmiljøet betydeligt.
- Vi er hele tiden på udkig efter maskiner, som har en høj brugervenlighed samtidig med at vi skåner miljøet mest muligt – det har høj prioritet hos os, siger produktchef Henrik Christensen hos GSV Materieludlejning.
Modellen opfylder særlige behov
Sorring Maskinhandel A/S er de eneste, der har en læssemaskine af den karakter på markedet, og Henrik Christensen fortæller, at med Avant 525LPG, der er klart mindre end de andre mærker, de har i sortimentet, er de nu i stand til at dække et udvidet behovs-spektrum.
- Desuden passer modellen perfekt ind i vort udlejningsprogram, hvor vi i forvejen kan tilbyde bruger- og miljøvenlige løsninger, som f.eks. maskiner med partikelfiltre eller energibesparende skurvogne. Vi bliver om kort tid certificeret under Danish Rental Association, og vil for fremtiden stille større krav til vores leverandører i forhold til miljø og arbejdsmiljø. De nye, gasdrevne mini-læssere skåner miljøet og giver et optimalt arbejdsmiljø, samtidig med at vi ikke går på kompromis med kvaliteten – og det er sådan en løsning som vi er stolte af at kunne tilbyde vores kunder, siger Henrik Christensen.
Stor funktionalitet og robusthed
En Avant 525LPG kan anvendes såvel uden- som indendørs, og holder til vind og vejr. Maskinen er blot 1 meter bred, men alligevel formår den at håndtere op til 900 kilo. Monteret med hydraulikhammer er modellen fortrinlig til nedbrydningsopgaver, og med overfaldsgreb er den fin til udmugning i stalde. Desuden findes der til standardmodellen en lang række muligheder for ekstraudstyr, f.eks. parallelstyring, el-joystick til betjening af redskabshydraulik og teleskop-arm, en hydraulisk hurtigskift-plade og forskellige kabinetyper.
- kj