Mindre beton i vejbro sparer CO2
NCC og Rambøll halverer den oprindeligt beregnede betonmængde ved at omprojektere udbud
2.700 kbm. Så meget beton sparede en optimering af konstruktionen af den kommende bro ved Frederiksundsmotorvejens udfletning.Regner man på det, svarer det til, at der vil blive udledt 750 tons mindre CO2 i atmosfæren.
Det er resultatet af den omprojektering, som NCC’s Beton & Råhus-enhed
og Rambøll har gennemført med Vejdirektoratets velsignelse. Omprojekteringen har halveret den oprindeligt beregnede betonmængde
CO2-besparelsen hentes hovedsageligt ved, at der bruges mindre cement, som er en hovedbestanddel i beton. Fremstilling af cement udvikler omkring 800 kilo CO2 pr. ton. Samlet set er cementproduktionen ansvarlig for godt 5 pct. af verdens CO2-emission. Minimering af betonforbruget er derfor et fokus område i NCC.
Men samtidig bruges der mindre energi til transport, når broen bliver bygget. Så den reelle økonomiske og miljømæssige besparelse er væsentligt højere.
Efter omprojekteringen af broen skal der nemlig produceres 6.480 tons mindre beton, hvilket svarer til, at 386 lastbiler ikke skal ud på vejene for transportere delmaterialer til beton-blandestationer og selve betonen til byggepladsen.
Broen bliver støbt mellem den 25. og 26. november.
tøtte