Nedsættelse af elafgiften ved brug af varmepumper
Normalt udgør elafgiften en stor del af elregningen – også ved brug af varmepumpe, men fra 1. januar blev afgiften nedsat med over 51 øre pr. kWh på det elforbrug, der samlet set overstiger 4000 kWh
Normalt udgør elafgiften en stor del af den samlede elregning – også når man bruger varmepumpe som opvarmning. Fra 1. januar 2013 blev elafgiften nedsat med over 51 øre pr. kWh på det elforbrug, der samlet set overstiger 4000 kWh.
- Det giver en væsentlig reduktion af varmeomkostningerne og skal tages med, hvis man overvejer, om man skal skifte sin oliekedel ud med en varmepumpe, mener Henrik Dissing fra Vestkystens VVS
2.400 kroner sparet om året
Med en varmepumpe betaler kunden sin varmeregning til elselskabet. Der er derfor ikke længere udgifter til fyringsolie. Den nye reduktion af elafgiften bliver trukket fra det elforbrug, der overstiger 4000 kWh, der vurderes at være et gennemsnitligt forbrug, før en eventuel varmepumpe installeres. Tal fra Dansk Varmepumpeindustri fortæller, at en gennemsnitsforbruger i et nyt hus på 180 m2 kan forvente et elforbrug på ca. 4.873 kWh til luft til vand-varmepumpen. Her kan den nye nedsættelse af elafgiften spare kunden for over 2.400 kroner om året, hvis man køber strøm af Thy-Mors Energi. Husets varmeforbrug vil herefter kun være ca. 8.000 kroner om året.
- Det er vigtigt, at kunderne hører om denne nye mulighed for at spare endnu flere penge. De ved i forvejen, at man sparer mange penge ved at skifte oliefyret ud med en varmepumpe. Dette vil helt sikkert være med til at hjælpe flere til at skrotte deres forurenende oliefyr til fordel for en mere effektiv og miljøvenlig varmeløsning, mener Henrik Dissing fra Vestkystens VVS.
Ud over afgiftsnedsættelsen kommer kunderne også til at tjene penge på den CO2-besparelse de får, når de skifter til en varmepumpe. Dette kan udløse en engangsudbetaling på helt op til 3.100 kroner.
.
Uddannet som energivejleder
Indehaverne af Vestkystens VVS Henrik Dissing og Torben Flye Jensen har begge gennemgået energivejlederuddannelsen på Teknologisk Institut. Uddannelsen giver håndværkere en tværfaglig indføring i boligens energiforbrug. Det betyder, at Henrik og Torben rådgiver kunderne grundigt inden en eventuel anbefaling af energiløsning.
-Jeg vil gerne understrege, at vi rådgiver kunden indenfor vores speciale ud fra en helhedsvurdering af husets tilstand. Skal der for eksempel kigges nærmere på husets klimaskærm, sørger vi selvfølgelig for, at der bliver rettet kontakt til en ekspert indenfor det pågældende område, forklarer Henrik.
Uddannelsen til Energivejleder har fokus på den tværfaglige forståelse af de tekniske muligheder for at spare energi i bygninger. Det er en relativ ny uddannelse, som mange håndværkere har taget til sig, da det giver mulighed for at give en overordnet vurdering af mulige energibesparelser hos kunden.
- jhn