Nordens største solcelleanlæg i VirumDirektør Peter Mering og Karsten Nielsen fra Green

Nordens største solcelleanlæg i Virum

Teknikerbyen, der huser bl.a. Alectia og Dong Energy, får nu et solcelleanlæg, der øger den samlede kapacitet på solcelleanlæg i Danmark med otte procent

SEB Pension har i samarbejde med GreenGo Energy etableret, hvad de kalder Nordens største solcelleanlæg på Teknikerbyens tag i Virum, hvor bl.a. rådgivningsvirksomheden Alectia og Dong Energy er lejere.

Solcelleanlægget øger den samlede kapacitet på solcelleanlæg i Danmark med næsten otte procent og er mere end dobbelt så stort som Nordens hidtil største anlæg.

Det vil producere 545.000 kWh – eller cirka 0.55 GigaWatt timer årligt (GWh), svarende til 120 husstandes gennemsnitlige elforbrug.

- Vi synes, det er spændende at være pioner på solcelleområdet i Skandinavien. Løsningen er økonomisk fornuftig og sikker, da GreenGo Energy sikrer produktionen og driften under garanti. Ligeledes er vi med til at drive overgangen til vedvarende energikilder, uden at politikerne skal i aktion. Investeringen varetager vi jo. Vi er desuden ret sikre på, at anlægget øger Teknikerbyens værdi og gør vores nyrenoverede lejemål mere attraktive, lyder det fra direktør Peter Mering fra SEB Ejendomme.

16-17 procent af Teknikerbyens samlede årlige elforbrug vil fremover være CO2-neutral solcellestrøm, og om sommeren udgør op til 40 procent af hele Teknikerbyens elforbrug solcellestrøm fra egen matrikel.

Teknikerbyens lejere er bl.a. rådgivningsvirksomheden ALECTIA og DONG Energy, der flytter ind med lidt over 1.000 mand i foråret 2012.

- Generelt prøver vi at se på kravene om reduktion af CO2-belastningen i vores bygninger som en mulighed for at tilføre værdi til vores ejendomme i stedet for at se på dem som en omkostning eller noget, der er besværligt, siger Peter Mering.

En innovativ energiløsning

Anlægget på Teknikerbyen er baseret på en ny løsning for solcellestrøm fra GreenGo Energy. GreenGo Energy varetager alt inklusive den fuldstændige drift og garanterer direkte en fast produktionspris for strømmen. Med en avanceret it-løsning overvåger GreenGo Energy de enkelte paneler og optimerer driften.

Anlægget består af 2.600 solcellepaneler, i alt et effektivt solcelleareal på 4.650 m2, fordelt jævnt på 15.000 m2 tagareal.

- Vi har i projekteringen brugt meget ingeniørarbejde på at sikre optimal produktion og tilpasning til bygningens forbrugsmønster og arkitektur. Ligeledes er der absolut kun anvendt state-of-the-art komponenter. Jeg tør godt sige, at vi er stolte af resultatet. Det en ære at bryde grænserne for solcelleanlæg i Norden så markant, fortæller direktør Karsten Nielsen fra GreenGo Energy.

Sparer over 300 ton CO2 årligt

Direktør Peter Mering fortsætter:

- GreenGo Energy er unikke, fordi de opererer som et energiselskab. Vi sikres en garanteret produktionspris i driftsperioden og har ingen bøvl eller risiko. Ligeledes synes vi, deres it-løsning med GreenGO Monitor, som viser den konkrete el-produktion og CO2-besparelser på web og mobilt, hjælper med at gøre dette meget væsentlige CSR-tiltag i vores ejendomme synligt. Det gør CO2-besparelserne meget konkrete – både for ledelse og medarbejderne i de involverede virksomheder. Solcelleanlægget flytter virkelig noget for os. Vi sparer miljøet for over 300 ton CO2 årligt bare på Teknikerbyen. Det svarer til, at vi fjerner 250-300 biler fra vejene permanent.

Grøn løsning skal udvides

Teknikerbyens solcelleanlæg på 605 kW er allerede i drift, og der planlægges en udvidelse til 800 kW senere, så alle Teknikerbyens 20.000 m2 tag udnyttes til at producere grøn solcellestrøm. SEB Ejendomme har desuden planer om at anvende løsningen til andre ejendomme i ejendomsporteføljen med arealer/tage, som egner sig til sol-elproduktion. SEB Ejendomme vil dermed fortsat bidrage til at skabe en grønnere energiproduktion med konkrete og markante CO2-besparelser.

16/2 2012
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød