Ny formand for Dansk VentilationJohnny Øland ønsker bedre kommunikation mellem de 42 medlemmer i Dansk Ventilation og de danske forbrugere.

Ny formand for Dansk Ventilation

Johnny Øland er valgt som ny formand i Dansk Ventilation. Han ønsker at gøre vigtigheden af ventilation forståeligt for danskerne

Dansk Ventilation har fået ny formand. Efter 9 år på posten har Dan Stjernegaard, tidligere administrerende direktør i Lindab, trukket sig som formand. Ny mand i spidsen for brancheforeningen er administrerende direktør i ventilationsvirksomheden Øland, Johnny Øland.

Johnny Øland er kendt som en særdeles aktiv og dygtig forretningsmand, som forstår at aflæse markedets behov. I sin rolle som formand for Dansk Ventilation vil han arbejde for, at foreningen bliver endnu mere synlig i indeklimadebatten samt skabe forståelse for de vigtige kompetencer, som medlemmerne har på dette felt.

- Dansk Ventilation har gennem de seneste 9 år opbygget en stærk position i myndighedsverdenen, og vi har gjort vores indflydelse gældende i forbindelse med lovarbejde og nye byggeregler. Den position skal vi fastholde, men vi skal samtidig også være dygtigere til at høste frugten af dette arbejde. I takt med at energibesparelser og indeklima rykker højere og højere op på erhvervslivets og boligejernes agenda, skal vi som brancheforening hjælpe vores medlemmer med at udnytte de nye markedsmuligheder bedst muligt, siger Johnny Øland.

Han fortsætter:

- Vi skal bl.a. se på, hvordan vi kan hjælpe virksomheder og boligejere med at finansiere ventilationsløsninger. Og vi skal udbrede viden om sammenhængen mellem ventilation, indeklima og energiudgifter. Det nemmeste er i virkeligheden at sætte et ventilationsanlæg op. Den store udfordring består i at få fru Hansen til at bruge anlægget korrekt. Her har vi som branche nok været for fokuseret på teknikken, og vi har en stor opgave i at gøre vores sprog forståeligt. Som brancheforening skal vi klæde vores medlemmer bedre på til at varetage den opgave, siger Johnny Øland.

Dansk Ventilation blev etableret i 2004, og allerede fra begyndelsen har Johnny Øland været medlem af bestyrelsen. Foreningen, som tæller 42 medlemmer, får mere og mere vind i sejlene i takt med det øgede klimafokus.

Dansk Ventilation arbejder med oplysningskampagner, på politisk plan både i Danmark og EU og fungerer som bindeled mellem indeklimaforskningen og sine medlemmer. Samt en massiv indsats på standardiseringer – så vi i lighed med det øvrige Europa, får normer og vilkår dokumenteret, for det gode indeklima og det rigtige energiforbrug, som fastlægges af regeringerne.

-los

 

 

13/11 2013
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød