Nye veje mod øget produktivitet
- Stat og kommuner har et ansvar for at vælge de bedste metoder og mest innovative leverandører, mener Asfaltindustrien
- Vej- og infrastrukturbranchen udfordres af udenlandske firmaer, der byder på danske vej- og anlægsopgaver, og som i stigende grad benytter billig arbejdskraft fra Polen og snart også Kina.Den udfordring tager vi mod med oprejst pande, fordi vi ved, at vi er blandt de bedste og fordi globalisering, arbejdsdeling og samhandel er et gode.
Men vi klarer den kun, hvis vi også de kommende år bliver mere produktive.
Det understreger adm. direktør i erhvervs- og arbejdsgiverganisationen Asfaltindustrien, Anders Hundahl på lederplads i organisationens medlemsblad ”Asfalt - Vore Veje”.
Han mener, at vejen frem mod øget produktivitet bl.a. indeholder bedre uddannelse.
- Derfor har industrien sammen med 3F, kommunerne og AMU-skolerne besluttet at give vej- og infrastrukturuddannelserne et løft. På et uddannelsesseminar i november gav vi hinanden håndslag på, skabe øget sammenhæng mellem skoleophold og praktik, på at forbedre kvaliteten af uddannelsesmaterialet og på at løfte elever og virksomheders motivation til uddannelse, forklarer Anders Hundahl.
”fortsætter…”
- Men uddannelse alene gør det ikke. Stat og kommuner, som er storkunder i vej- og infrastrukturbranchen, har et ansvar for at vælge de bedste metoder og mest innovative leverandører.
Dels fordi det er en økonomisk fordel at tænke i kvalitet og langsigtet holdbarhed frem for billigst pris her og nu. Dels fordi man ved at vægte miljø, produktivitet, og æstetik over pris, giver innovative virksomheder en hånd, og dermed er med til at højne den produktivitet, vi alle skal leve af, pointerer Anders Hundahl
tøtte