Nyskabende skolebyggeri på Grønland

Nyskabende skolebyggeri på Grønland

Skole, minihal og lokalt kulturhus. Nuuk har fået et meget utraditionelt og alsidigt skolebyggeri

Rådgivningsvirksomheden Bascon med hovedkontor i Aarhus kunne med stor stolthed se tilbage på en lang og positiv proces som bygherrens rådgiver, da en ny skole i september blev indviet i Qinngorput-bydelen i Nuuk på Grønland. Bascon har været med hele vejen fra Grønlands Selvstyres (tidligere Grønlands Hjemmestyre) første planer om at etablere en skole, der desuden skal fungere som lokalt kulturhus for bydelen.

Byggeriet er på i alt 6.250 kvadratmeter og skal først og fremmest fungere som skole for den nye Qinngorput-bydels børn fra 1.-7. klasse. Samtidig rummer byggeriet en minihal, der ud over at blive brugt til skolens idrætsundervisning også uden for skoletiden vil danne ramme om idræts- og kulturaktiviteter i bydelen.

- Udgangspunktet var at skabe en ny skole, der kunne imødekomme det stigende behov for skolepladser i takt med den hastige udbygning af Qinngorput-bydelen i Nuuk. Skolens dispone-ring og indretning giver også optimale muligheder for, at bygningerne med blandt andet minihal, bibliotek, faglokaler, basislokaler og samlingsrum i forskellige størrelser kan fungere som et centralt omdrejningspunkt for hele lokalsamfundet, fortæller projektleder Lene Neerup Melchiorsen fra Bascon.

Flere muligheder med adskilte fløje

Skolens opbygning med selvstændige fløje til to forskellige alderstrin knyttet op på det centrale, dobbelthøje og multianvendelige fællesareal, ’kilen’, tjener en række praktiske formål både i og uden for skoletiden. Mellem de forskellige bygningsfløje og funktioner giver store vinduespartier både godt dagslys og visuel kontakt. Alle disse idéer har været med til at give skolen et helt særligt visuelt og skulpturelt udtryk.

Fortsættes ...

- Netop det at skolens små og store elever har hver deres fløj er med til at skabe ekstra tryghed for de mindste og identitet for de større børn. Derudover giver de adskilte fløje bedre mulighed for at anvende dele af bygningerne til forskellige formål uden for skoletiden og om aftenen, uden at der er adgang til hele skolen. De mange store vinduer giver ikke bare lyse lokaler, men også udsyn til naturen og livet i lokalområdet, forklarer Lene Neerup Melchiorsen.

Grønlandsk klima giver udfordringer

Bascons arbejde med den nye skole begyndte allerede i 2005, hvor virksomheden udarbejdede og udbød projektet i totalentreprise for Grønlands Selvstyre, der efterfølgende overdrog projek-tet til den lokale kommune, Kommuneqarfik Sermersooq.

- Processen har været længere og budt på spændende og anderledes udfordringer, end det vi normalt møder i vores arbejde i Danmark. Den lange vinter og de klimatiske forhold på Grøn-land sætter sin naturlige dagsorden for en sådan byggeproces. Det kan eksempelvis betyde andre tidsmæssige og økonomiske forhold, fortæller Lene Neerup Melchiorsen.

Den nye skole blev officielt indviet den 5. september 2011 med to spor for elever fra 1.-7. klas-se. Senere er det planen, at skolen skal kunne udvides med et tredje spor fra 1.-10. klasse og med en fritidsordning. E. Pihl har været totalentreprenør på projektet med KHR Arkitekter A/S som arkitekt.

- mir

23/11 2011
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød