Rådgivning betaler sig

Rådgivning betaler sig

Rådgivningskoncernen COWI A/S har forbedret både omsætning og indtjening.

Rådgivningskoncernen COWI A/S har forbedret både omsætning og indtjening.

COWI er alle vegne. Den store rådgivningsvirksomhed er god til at komme i medierne med dens internationale projekter, opgaver og kommentarer, og nu er de her igen – med konklusionen på deres foretagsomhed – årsregnskabet for 2005.

Og det har været et godt år. Overskuddet er på 137 mio. kr. før skat – en stigning på 41 procent fra året før.

Nettoomsætningen er øget med tre procent fra 2.594 mio. kr til 2.676 mio. kr.

- Vi vurderer resultatet som tilfredsstillende, lyder det beskedent fra COWI-koncernens adm. direktør, Klaus H. Ostenfeld, i en pressemedddelelse.

COWI har haft en stigende indtjening på det norske marked. I Danmark har der især været en stigende indtjening inden for forretningsområdet Økonomi og management.

På de internationale markeder er indtjeningen især steget inden for forretningsområderne Økonomi og management, Broer og Vandbygning.

På det danske marked har der været en øget aktivitet inden for bolig- og erhvervsbyggeri. Internationalt har der været en øget aktivitet på de primære markeder i Nordeuropa, Den Arabiske Golf og Kina - især inden for Natur og miljø, Transport og Byggeri.

Derudover har positive kursreguleringer på valuta og værdipapirer sammen med reducerede omkostninger til forretningssupport bidraget til det forbedrede resultat, lyder det i pressemeddelelsen.

Koncernen forventer øget vækst i 2006 både med omsætning og forbedring af lønsomhed.

- Vi vil fortsætte med at styrke vores position med etableringer, samarbejder og initiativer i Skandinavien, Central- og Østeuropa, Mellemøsten og i Kina, lyder det fra Klaus H. Ostenfeld.

Ved udgangen af 2005 var der 3.322 medarbejdere i COWI mod 3.294 året før.

-ls.

- Foto: COWI/Jens Jensen.

1/3 2006
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød