Årets største teleskoplæsser-handel på pladsBo Sundroos, Scantruck flankeret af Søren Rosenkra

Årets største teleskoplæsser-handel på plads

Scantruck leverer 10 roterende teleskoplæssere til det landsdækkende udlejningsfirma Riwal

Det kræver rigtigt meget gavepapir, hvis årets største juleindkøb i entreprenørbranchen skal pakkes ind. I pakken skal der nemlig være 10 roterende Manitou teleskoplæssere, som kan løfte op til henholdsvis 15 og 18 meter.

Kunden er det landsdækkende udlejningsfirma Riwal, og leverandøren Scantruck i Skive.

- Vi har i forvejen roterende teleleskoplæssere, der kan løfte op til 21, 25 og 30 meter. Nu kan vi også forsyne vores kunder med roterende læssere, der løfter op til 15 og 18 meter, siger salgsdirektør Claus Kromann, Riwal, der i forvejen har gode erfaringer med Manitou, når det gælder terrængående løftemateriel.

Forbindelsen mellem Riwal og Scantruck blev knyttet for fire år siden, da udlejningsfirmaet introducerede de første roterende teleskoplæssere for sine kunder i Norge og Danmark. Siden har Riwal holdt godt fast i sin jyske forbindelse.

- Samarbejdet har været og er med til at udvikle Riwal, fordi det er baseret på en god dialog, og fordi udgangspunkt er service og produkter, der matcher vores behov, siger Claus Kromann.

”fortsætter…”

Direktør Bo Sundroos, Scantruck, er meget tilfreds med at kunne fejre julemåneden med årets største handel.

- Det er stadig op ad bakke for mange firmaer i entreprenørbranchen og lysten til at anskaffe nyt materiel er begrænset. Heldigvis er der nogen, der tør gå mod strømmen, og en handel på 10 maskiner er en rigtig god nyhed, siger han.

Scantruck har i de senere år solgt mange rotationslæssere, men det er første gang firmaet har leveret så mange på en gang. Bo Sundroos mener, at flere har fået øjnene op for fordelene ved de fleksible læssere.

- Vi kan mærke, at mange i byggebranchen er interesserede i den bevægelsesfrihed, som den hydrauliske rotation giver, siger direktøren.

tøtte

16/12 2009
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød