Stor kampagne skal skaffe jobs og lærepladserHjemmesiden www.sliptalenterneloes.dk skal være me

Stor kampagne skal skaffe jobs og lærepladser

Ungekampagnen ’Slip de unge talenter løs – for fremtidens skyld’ sætter fokus på de godt 40.000 unge i Østdanmark, som står uden job

Baggrunden for kampagnen, der skydes i gang i morgen tirsdag d. 10. januar, er, at manglen på faglært arbejdskraft i de kommende år vil stige voldsomt, samtidig med at det vurderes, at antallet af unge uden en uddannelse vil nå kritiske højder.

Målet med kampagnen er på den ene side at sætte fokus på problemet og

opfordre private virksomheder til at tage de unge talenter ind i uddannelse og

job - og på den anden side at inspirere de unge til at finde ind til det, de brænder

for, nemlig deres talent, og bruge det på en uddannelse og i et job.

Virksomhederne har en nøglerolle i forhold til at få de unge til at gennemføre en uddannelse eller komme i gang med et job. Derfor vil ca. 30.000 virksomheder i

løbet af kampagnen blive kontaktet med en direct mail og opfordring fra borgmesteren til at stille job og lærepladser mv. til rådighed. Ca. 2.600 virksomheder vil blive besøgt.

- Vi står med en stor udfordring. Mange unge får ingen uddannelse ud over folkeskolens 9. klasse. Vi ved, at uddannelse for de unge er den bedste vej til varig beskæftigelse og fast tilknytning til arbejdsmarkedet. Og vi ved, at virksomhederne fremover vil efterspørge personer med en faglært eller en videregående uddannelse, forklarer vicedirektør for beskæftigelsesregion Hovedstaden & Sjælland, Merete Bingen-Jakobsen.

En investering i fremtidens arbejdskraft

Beskæftigelsesregion Hovedstaden & Sjælland gennemfører kampagnen sammen med 41 jobcentre i første kvartal af 2012. De skal ud og besøge de mange virksomheder, for virksomhederne har ifølge Merete Bingen-Jakobsen en aktiv rolle i, at de unge får kendskab til arbejdsmarkedet.

- For unge uden uddannelse gælder det om, at de ser mulighederne og derigennem kan foretage et kvalificeret valg af uddannelse. Unge ledige med en uddannelse, som har svært ved at få fodfæste på arbejdsmarkedet, har brug for at komme ud og prøve deres kvalifikationer af f.eks. i et løntilskudsjob, så de kvalificerer sig til et fast job, siger hun og fortsætter:

- Vi vil gerne gøre virksomhederne opmærksomme på de unges ressourcer og motivere de unge til at satse på uddannelse og være aktive i deres jobsøgning, hvis de har en uddannelse. Ved at ansætte en ung i en lære-/praktikplads kan virksomheden være med til at investere i uddannelse af fremtidens arbejdskraft.

Flere unge skal i gang med en uddannelse

Også beskæftigelsesminister Mette Frederiksen hilser den kommende ungekampagne i Østdanmark velkommen.

- Virksomhederne skal have øjnene op for alle de nyuddannede unge, som står

på spring for at gøre en indsats og vise, hvor mange kompetencer de har fået gennem deres uddannelse. De ufaglærte unge skal vide, at de kan få den rigtige

hjælp til at blive klar til en uddannelse, siger hun.

Mette Frederiksen håber, kampagnen kan vise virksomhederne, at det er nødvendigt at tage et ansvar for uddannelsen af vores unge.

- Virksomhederne skal have øjnene op for de mange unge talenter, der er fyldt med kompetencer, men som endnu ikke har haft mulighed for at vise det på arbejdsmarkedet. Det er mit håb, at flere unge kommer i gang med en uddannelse, slutter ministeren.

Hjemmesider og busture

På kampagnens hjemmeside www.sliptalenterneloes.dk kan man fra d. 10. januar bl.a. se små film med unge, der har fundet deres talenter, fået en læreplads og er kommet videre i livet.

Her kan man også finde køreplanen for ’Unge møder virksomheder’-bussen, der kører rundt til forskellige virksomheder i Østdanmark for at skabe en ny og anderledes dialog mellem unge uddannelses- og arbejdssøgende og arbejdsgiver. Her får de unge lejlighed til at komme ud til virksomheder og møde evt. nye arbejdsgivere face-to-face og se virksomheden an.

-los

9/1 2012
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød