Tegnestue i Skive skifter navn og ejerFra venstre ses Henrik Thomsen, Christian Ramvad,

Tegnestue i Skive skifter navn og ejer

Arkitekter overlader roret til næste generation.Tegnestuen Ramvad Thomsen + Sigh overtaget af arkitekterne Marcus Meissner og Dorte Sigh

Den 1. juli bliver tegnestuen Ramvad Thomsen + Sigh overtaget af arkitekterne Marcus Meissner og Dorte Sigh. Det sker som led i et generationsskifte. Arkitektfirmaet vil derfor fremover slå sine streger som Arkitekter maa Meissner + Sigh, Ramvad & Thomsens eftf.

Marcus Meissner og Dorte Sigh tager over efter tegnestuens stiftere, Christian Ramvad og Henrik Thomsen, som i 1994 tegnede deres første fælles skitser.

Christian Ramvad stopper på tegnestuen, men bevarer kontakten som freelancer, mens Henrik Thomsen fortsætter som byggeleder og tilsynsførende i firmaet.

Marcus og Dorte har siden, henholdsvis 2009- og 08 været medindehavere af tegnestuen.

”fortsætter…”

Siden begyndelsen har tegnestuen oplevet en positiv udvikling. Den er i dag involveret i en lang række byggerier, der spænder fra sommerhuse til større samlede boligbebyggelser, fra private erhvervsbyggerier til offentlige institutioner og fra renoveringsopgaver til private parcelhuse landet over.

Opgaverne er mange, og tegnestuen er med i alle faser af byggeprocessen, når det gælder skitsering, projektering, fagtilsyn og byggeledelse. Arkitekterne yder derfor totalrådgivning på alt fra énfamiliehuse til erhvervs- og kulturinstitutioner.

Blandt de mere markante opgaver som de nye tegnestue-indehavere har deltaget aktivt i, og i nogle tilfælde stået i spidsen for er bl.a. :

• Sport & Event Center Jebjerg

• Marienlyst, Skive, 24 boliger for senhjerneskadede,

• Renovering af Skive Handelsskole

• Gårdhaverne i Viborg, 1. præmien i en konkurrence omkring 23 boenheder for demente.

• Sparbank, Skive

Arkitekternes baggrund:

Marcus Meissner: 36 år, uddannet Arkitekt MAA i år 2001, bosiddende med sin familie i Skive, har været i firmaet siden 2004 og partner siden 2009..

Dorte Sigh: 45 år, uddannet Arkitekt MAA i år 1992, bosiddende i Skive med sin familie, har været i firmaet siden 2002 og partner siden 2008.

tøtte

25/6 2010
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød