Teleskoplæsser til indendørs brugDen hybride teleskoplæsser er koblet til strømfors

Teleskoplæsser til indendørs brug

Manitou lancerer en roterende teleskoplæsser, der kører såvel diesel som el. Hybridmodellen kan bruges indendørs

Med MRT2150 Privilege – en roterende teleskoplæsser – introducerer den franske producent brandstoffleksible teleskoplæssere. Modellen kan nemlig både køre på diesel og el.

Teleskoplæsseren kan således ikke bare bruges udendørs, men også indendørs. Når maskinen er kørt ind i hallen eller værkstedet, slukker man motoren og trækker ledningen over til den nærmeste ganske almindelige stikkontakt.

- MRT2150 Privilege er den eneste hybrid-model på markedet for teleskoplæssere. Hydrid-løsningen vil blive efterspurgt, fordi den både gavner arbejdsmiljø og miljø, siger teknisk chef Claus Bjerregaard fra Scantruck A/S i Skive.

- Arbejdsmiljøet får et løft først og fremmest, fordi modellen arbejder ligeså lydløst som en symaskine. Miljøet får også et løft, fordi maskinen kan køre på el og dermed forbedrer brændstoføkonomien og forurener mindre, forklarer han.

Stabil og fleksibel

Manitou har udstyret teleskoplæsseren med en arbejdshøjde på 21 meter og en løftekapacitet på 4999 kg en halv meter ude på gaflerne.

Det elektro-hydrauliske system består af en tre-faset asynkron elmotor, som begrænser støj og forurening.

Når først maskinen er blevet stabiliseret indendørs, kan brugeren via radiostyring foretage materialehåndtering og operationer fra mandskabskurven.

- Med MRT2150 Privilege rammer vi vores miljøbevidste kunder, som har behov for en hybrid teleskoplæsser, der kan bruges både inde og ude. Det er primært kunder inden for byggeriet, vi har i kikkerten, siger Claus Bjerregaard.

MRT2150 Privilege - den konventionelle, der kører på diesel - er en af Manitou’s mest populære teleskoplæssere.

-tibu

2/2 2012
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød