Tjek installationerne og spar penge
Store energibesparelser ved at udskifte udslidte komponenter med nye, intellligente installationer
Mange danske virksomheder kan spare flere millioner kroner og mange tons CO2 ved at efterse de tekniske installationer og tænke energieffektivisering med fra starten ved både renovering og nybyggeri.
Installationsvirksomhed Bravida Danmark har således en lang række eksempler på, hvordan vedligehold og udskiftning af udslidte komponenter med nye intelligente installationer kan bidrage til et mindre og bedre styret energiforbrug.
- Flere af vores kunder sparer årligt op imod 2 mio. kr. ved at energieffektivisere deres installationer. Vi ser oftere og oftere, at man ikke kun ønsker de traditionelle udskiftninger af el-, varme- og ventilationsanlæg.
Mange er på udkig efter alternative installationer som f.eks. regnvandsopsamlingsanlæg, naturlig ventilation og avancerede belysningsanlæg. Og det kan vi hjælpe dem med, siger adm. direktør hos Bravida Danmark, Bent Andersen.
”fortsættes…”
- Nye og forbedrede installationer nedbringer ikke blot CO2-udslippet, men betyder også enorme besparelser på bundlinjen. Derfor kan det betale sig at tænke de tekniske installationer med i energieffektiviseringen fra starten i forbindelse med både nybyg og renovering, påpeger Bent Andersen.
Et andet eksempel er de lovpligtige energieftersyn af de ventilations- og klimaanlæg, der har mindst 5 kW i mærkepladeeffekt. Det arbejde er Bravida Danmark, som en af de første herhjemme, ved at blive akkrediteret til at udføre.
Erfaringer fra Elsparefonden viser, at eftersynets forslag og råd kan give besparelser på mere end 25 procent om året ved første eftersyn og mindst 10 procent årligt ved de efterfølgende eftersyn. Derfor spiller akkrediteringen en vigtig rolle i nedbringelsen af landets samlede CO2-udslip.
Nogle af de steder, hvor Bravida Danmark har hjulpet kunder til et mindre og bedre styret energiforbrug, er bl.a. et nyt moderne kontorbyggeri i Ørestad City, hvor der er installeret varmegenvinding på ventilationsanlæg, frikølingsanlæg og avancerede belysningsanlæg.
Også på det nye Hillerød Rådhus er energibesparelser tænkt med fra starten ved at installere natur-lig ventilation og regnvandsopsamlingsanlæg.
- tøtte