Vi vil helst ud i den virkelige verden
Det pulserende erhvervsliv trækker mest hos de unge, når lærepladsen skal i hus. Men skolepraktikken er bedre end ingenting.
På Københavns Tekniske Skole i Rødovre er 17-årige Nicolai Ravn-Jonsen og 18-årige Kenny Thomsen startet på grundforløbet som tømrere for tre en halv uge siden. Vi fanger dem midt i en teoritime, og de to drenge vil gerne give deres besyv med på situationen. Som de fleste andre har de ikke kunnet undgå at høre om byggebranchens krise og mestrenes nølende indstilling til at tage lærlinge lige nu.
- Det er da lidt ærgerligt at høre, nu her, hvor vi lige er gået i gang. Jeg har faktisk allerede kontaktet 10 steder, men der var ikke noget at gøre. Enten har folk ikke nok at lave til at tage en lærling ind, eller også har de allerede en lærling, siger Nicolai Ravn-Johnsen.
Kenny Thomsen er ikke begyndt at søge endnu, men han har en ’back-up-plan’.
- Min kusines mand har et lille tømrerfirma, der gerne vil tage mig i lære, hvis jeg ikke finder andet. Det er godt at have i baghånden, selvom jeg nu hellere ville ind et lidt større sted, siger han.
Drengene er enige om, at de allerhelst vil i lære ude i det pulserende erhvervsliv.
- Jeg tror, det er sundt at møde den virkelige verden, at prøve at have kolleger, og også at lære at arbejde sammen med andre faggrupper, siger Kenny Thomsen, og Nicolai nikker, og fortsætter:
- Jeg vil i hvert fald gøre rigtig meget for at komme ud. Jeg ser sådan på det, at hvis ikke det lykkes efter 100 gange, så gør det det nok efter 101 gange. Det er bare at blive ved. Men en mulighed for at komme i skolepraktik er selvfølgelig bedre end ingenting, hvis det skulle gå så galt, at jeg ikke kunne få én, siger han.
-tibu