Almene boliger kan spare 1,6 milliarder kroner
En million danskere i almene boliger kan spare op til 1,6 milliarder kroner ved at få en mere effektiv drift
Ifølge regeringens rapport om effektivisering af den almene boligbranche kan den million danskere, der bor til leje i landets 500.000 almene boliger sparer op til 1,6 mia. kr. om året, hvis administration og drift af de almene boliger effektiviseres.I Domea – Danmarks fjerdestørste bygge- og boligadministration – hilses rapporten velkommen. For den opfordrer til en udvikling, der har været i gang i Domea siden 2012. Det siger adm. direktør, Thomas Holluf Nielsen:
- Effektiviseringsrapportens anbefalinger er sund fornuft og ligger tæt op af den effektivisering, som Domea er godt i gang med. Den betyder bl.a., at vi nedsætter vores administrationspriser med 20 procent i gennemsnit, og at vi effektiviserer ejendomsdriften lokalt, så boligselskaberne kan spare millioner på driften, siger Thomas Holluf Nielsen.
Gavner alle
Han understreger, at der mange steder i den almene boligbranche allerede er gang i initiativer, der skal gøre administration og drift mere effektiv, og det generelle pres fra andre dele af samfundet er med til at gøre hele branchen bedre.
- Den almene boligbranche er jo non-profit. Derfor skal vi lægge os i selen for at sikre, at beboerne i almene boliger får mest muligt for pengene. Det kan vi fx opnå med den slags effektiviseringer, vi gennemfører i Domea. Men det kræver også, at branchen i højere grad udsættes for konkurrence end det er tilfældet i dag. Det kan lykkes gennem en tæt dialog med kommunerne, hvor effektivisering sættes på dagsordenen. Mere effektivisering og konkurrence gavner beboerne og samfundet generelt i form af gode, billige boliger til alle – unge, familier og ældre, forklarer Thomas Holluf Nielsen.
-jhn
Eksempler:
I mange boligselskaber, som Domea administrerer, bliver viceværten nu en del af et hold af specialiserede ejendomsfunktionærer, som samarbejder på tværs af boligafdelinger. Det lyder meget enkelt, men det giver millionbesparelser.
- I Hjørring har Boligselskabet af 1964 i Hjørring på 6 måneder i 2013 sparet 1,6 mio. kr. ved at samle personale og maskiner på tværs af boligafdelingerne.
- I Frederikssund sparede Boligselskabet Rosenvænget sidste år ligeledes 1,5 mio. kr. ved at omlægge ejendomsdriften. Og effektiviseringen kræver få investeringer, for det handler mest om effektiv planlægning.
- Samtidig har udvalgte ejendomsfunktionærer fået en iPad, så de papirløst kan klare fraflytningssyn. 15.000 boliger i Domea anvender digitalt fraflytningssyn, hvilket giver en samlet årlig besparelse på ca. 7 mio. kr. om året. Og det er til gavn for beboerne, for Domea er non-profit og må ikke tjene penge.