Byggeriet ser frem til dialog med nye ministre

Dansk Byggeri ser det nye Transport, Bygnings- og Boligministerium med liberale Ole Birk Olesen i spidsen som en kærkommen samling af store dele af bygge- og anlægsområdet

Dansk Byggeri har ved flere lejligheder udtrykt bekymring over den opsplitning, der er sket på bygge- og anlægsområdet ved flere af de senere regeringsdannelser, men nu ser organisationen frem til at samarbejde med de nye ministre, som er sat i spidsen for at virkeliggøre et meget interessant regeringsgrundlag

- Vi må med tilfredshed konstatere, at den nye regering har taget bekymringen til sig og med det nye Transport-, bygnings- og boligministerium med Ole Birk Olesen i spidsen skabt samling på bygge- og anlægsbranchen. Vi ser derfor frem til et godt samarbejde med den nye minister, , siger adm. direktør Lars Storr-Hansen, Dansk Byggeri.

Udover Transport-, bygnings- og boligministerium vil også energi-, forsynings- og klimaministeren bliver central for bygge- og anlægsbranchen, da byggeriet spiller en central rolle i udformningen af udfordringerne på såvel klima som energiområdet.

Gensyn med rutinerede ministre
- Vi skal have fokus på energieffektivisering, hvis vi skal nå de mål, vi i Danmark har sat os. Og bygge- og anlægsbranchen leverer også løsninger i forhold til klimasikring, og derfor vil vi også se frem til at fortsætte det gode samarbejde med energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt, som nu fortsætter i spidsen for Danmarks grønne ambitioner, som regeringen har øget, siger Lars Storr-Hansen.

Udover disse ministerier har Dansk Byggeri også et godt samarbejde med f.eks. Erhvervsministeriet og Beskæftigelsesministeriet samt uddannelsesområdet.

- Derfor også et stort tillykke til Brian Mikkelsen, Troels Lund Poulsen og Søren Pind - alle rutinerede ministre. Og tillykke til Merete Riisager, som nu sætter sig på posten som undervisningsminister. Det bliver spændende at finde sammen om løsninger for såvel erhvervsliv, arbejdsmarked og uddannelser i Danmark, siger Lars Storr-Hansen.

-cmn

28/11 2016