Carlsberg Byen i fysisk kontaktFoto fra arbejdet med at montere broen natten til lørdag. (Foto:Carlsberg Byen)

Carlsberg Byen i fysisk kontakt

I Carlsberg Byen i det centrale København er der i weekenden 6.- 8. februar etableret ny indgang over jernbanen fra Vigerslev Allé ved siden af den kommende Carlsberg Station

Carlsberg Byens infrastruktur er for alvor ved at tage form. Netop nu forbindes den nye bydel på Vesterbro med Vigerslev Allé, når en ny bro over togskinnerne monteres. Broen udgør starten på Bohrs Gade, som er én ud af de tre hovedindfaldsveje til Carlsberg Byen.

Selve transporten af den 135 tons stålbro fra Polen har bl.a. budt på en præcisionskrævende tur over Øresundsbroen, ligesom monteringen af broen er en udfordrende opgave, beretter administrerende direktør for Carlsberg Byen P/S, Jens Nyhus.

- Broen er en stor milepæl for Carlsberg Byen. Det betyder, at vores nye boligtårn, Bohrs Tårn på 100 m, og Campus Carlsberg med 10.000 studerende får deres egen indgang til Carlsberg Byen. Desuden er indfaldsvejen og broen et godt eksempel på, hvordan vi har tænkt os at håndtere den indgående trafik. Bilerne vil nemlig hurtigt efter indkørslen til Carlsberg Byen føres ned i parkeringskældre, så de kommer væk fra gadebilledet, siger Jens Nyhus.

135 tons stål over Øresundsbroen
Selve broen er produceret i Polen, og fragten fra Gdansk til Carlsberg Byen er en logistisk øvelse i sig selv. Da broens tre brospær under transporten fylder 6,5 meter i bredden, bliver transporten over Øresundsbroen en præcisionskrævende opgave, ligesom flere lyskryds skal lægges ned undervejs. Og arbejdet er ikke gjort med transporten alene, fortæller senior projektchef i Carlsberg Byen Jeppe Mulvad Jeppesen.

-Foruden de åbenlyse udfordringer ved at flytte ca. 135 tons stål omkring 700 km, er selve monteringen af broen også en kompliceret størrelse. For at sikre at også fremtidens tog kan køre under broen, skal Vigerslev Allé hæves en meter på en 150 meters strækning, forklarer han.

- De tre brospær er hver især 30 meter lange og vejer 25 tons pr. spær, så det er en udfordrende opgave at hejse dem op og montere dem, hvilket kræver stor teknisk præcision, tilføjer Jeppe Mulvad Jeppesen.

 -cmn

9/2 2015