Der skal være styr på arbejdsmiljøet på anlæg af den nye Storstrømsbro

Der skal være styr på arbejdsmiljøet på anlæg af den nye Storstrømsbro

Alle arbejdsmiljøledere og arbejdsmiljørepræsentanter skal have den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse for koordinatorer af sikkerheds- og sundhedsarbejdet inden for bygge- og anlægsområdet

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Ifølge en række svar fra transport-, bygnings- og boligminister Ole Birk Olesen (LA) til Christian Juhl fra Enhedslisten, er der styr på arbejdsmiljøorganisationen i forbindelse med anlægget af den nye Storstrømsbro.

Han kan blandt andet fortælle, at det i Vejdirektoratets udbudsmateriale er angivet, at tilbudsgiver som del af sit tilbud skal aflevere en organisationsplan, der blandt meget andet skal indeholde beskrivelse af entreprenørens arbejdsmiljøtilsyn. Og alle fire tilbudsgivere har lavet en beskrivelse af arbejdsmiljøorganisationen.

Certificeret efter OHSAS 18001
Det fremgår videre, at entreprenøren skal være certificeret efter OHSAS 18001 standard, ligesom arbejdsmiljøledere og arbejdsmiljørepræsentanter skal have gennemført den 37-timers lovpligtige Arbejdsmiljøuddannelse for koordinatorer af sikkerheds- og sundhedsarbejdet inden for bygge- og anlægsområdet:

- Samme uddannelse har bygherrens arbejdsmiljøtilsyn og repræsentanter i bygherrens
tilsynsledelse. Entreprenøren skal desuden etablere og vedligeholde et uddannelses- og træningssystem. Alle tilknyttet projektet skal gennemføre uddannelsen uden udgifter for deltager, oplyser ministeren.

Yderligere krav
Udover uddannelsen er der i øvrigt i kontraktmaterialet til Storstrømsbroen stillet krav om yderligere arbejdsmiljørelateret uddannelse og aktiviteter for at sikre et sundt og sikkert arbejdsmiljø på byggepladsen.

Der indgår følgende elementer:

- Formændene, der står for den daglige planlægning og instruktion, skal gennemgå træning i Toolbox møder efter principper udviklet af det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljøforskning (NFA).

- Før start på arbejde og færden i arbejdsområderne skal alle gennemgå og bestå et startkursus med tilhørende test.

Incitamentskampagne
Der er desuden stillet krav om mindst én person med uddannelse i førstehjælp
pr. sjak eller tilsvarende arbejdsgruppe.

Entreprenøren skal i øvrigt ’aktivt sammen med bygherren’ bidrage ved en fælles incitamentskampagne, der skal sætte fokus på sikkerheden og sundheden hos den enkelte medarbejder og dermed begrænse nærved-ulykker samt reducere risikoen for ulykker og tilskadekomst, slutter Ole Birk Olesen.

5/3 2018