- Det giver ikke mening at opdele branchen i ’kloge hænder’ og ’kloge hoveder’
I 2026 stilles der højere krav til håndværkere, der forventes at kombinere faglighed med overblik, koordinering og ledelse
Det er ikke længere kun hænder, der mangler i byggebranchen – det er i stigende grad også medarbejdere, der er klædt godt på til at lede projekterne i praksis. I september 2025 blev der slået næsten 3000 stillinger op i byggebranchen, hvilket understreger det fortsatte pres på kapaciteten.
Samtidig angiver op mod en tredjedel af virksomhederne, at mangel på arbejdskraft begrænser deres produktion. Det stiller nye krav til medarbejdere, der ikke blot kan udføre arbejdet, men også koordinere, træffe beslutninger og sikre fremdrift i komplekse byggeprocesser.
Udviklingen betyder, at grænsen mellem håndværker og leder i stigende grad udviskes. Der er behov for profiler, der kan bevæge sig mellem det praktiske arbejde og det strategiske overblik – og som kan træde til, når der skal træffes hurtige beslutninger på byggepladsen.
Allan Rasmussen, montageleder hos Lamilux, der bl.a. producerer dagslyssystemer og glastage samt avancerede kompositmaterialer, er et eksempel på netop den udvikling.
Med en baggrund som tømrer har han gennem sit arbejdsliv bevæget sig fra det udførende arbejde til en rolle, hvor han i dag har det overordnede ansvar for, at projekter bliver ført sikkert i mål.
- Mit første projekt var i Stockholm, og jeg blev kastet direkte ud i det. Der var ikke nogen manual – det handlede bare om at tage ansvar og få det til at fungere. Det er egentlig stadig sådan, jeg arbejder i dag, siger Allan Rasmussen.
Hvor håndværkere tidligere primært havde fokus på selve udførelsen, stiller branchen i dag krav om langt bredere kompetencer.
Som montageleder står Allan Rasmussen for opstartsmøder, planlægning og koordinering af projekter – samtidig med at han selv deltager aktivt i monteringen. Rollen kræver både teknisk indsigt, overblik og evnen til at lede mennesker i en travl hverdag.
- Når behovet opstår, hyrer jeg lidt ekstra mandskab ind til at støtte vores hold af montører. Jeg står selv for oplæringen, så det stiller krav til både mine kommunikations- og ledelsesevner og til evnen til hurtigt at skabe struktur i en hverdag, hvor rammerne kan ændre sig fra dag til dag, siger Allan Rasmussen og fortsætter:
- Man skal kunne mere end sit håndværk i dag. Det handler om at få folk til at spille sammen og sikre, at alle ved, hvad de skal – ellers går det galt.
- Det viser med al tydelighed kompleksiteten i arbejdet i byggeriet og understreger, at det ikke giver mening at opdele branchen i ’kloge hænder’ og ’kloge hoveder’. Håndværkerne rummer begge dele, og det er afgørende for at kunne lede komplekse processer og projekter.
Moderne byggeprojekter er blevet mere komplekse, og det stiller større krav til dem, der står tættest på udførelsen. Tidsplaner er strammere, kravene til kvalitet højere, og der er flere aktører involveret i hvert projekt. Det øger behovet for stærke profiler på pladsen, som kan holde overblikket og sikre fremdrift.
- Min rolle er at være bindeled og problemløser, den som både mine kollegaer og vores kunder går til, når udfordringer opstår. Jeg er med fra de første møder til den sidste montage og har samtidig ansvar for at sikre både fremdrift, kvalitet og samarbejde undervejs.
- Rollen kræver ikke kun faglighed, men også evnen til at bevare roen og finde løsninger, når tingene ikke går som planlagt, fortæller Allan Rasmussen.
-dc