Geotermi kan dække 15 procent af fjernvarmen
De endelige konklusioner fra geotermi-taskforcen viser, at der er stor interesse for geotermi i Danmark
Af Dan Bjerring
Chrisiansborg
Der blev i december 2020 nedsat en taskforce, som skulle analysere det samfundsøkonomiske potentiale for geotermi i fjernvarmesektoren.
Arbejdet i taskforcen viser, at der er stor interesse for geotermi i Danmark. I Aarhus er et større geotermiprojekt igangsat, mens der også er interesse for udvikling af geotermiprojekter i områder som Storkøbenhavn, Holbæk, Skanderborg-Hørning, Sønderborg og Viborg.
Overordnet vurderes geotermi at kunne indpasses i 25-35 fjernvarmesystemer, men geotermi vil dog være i hård konkurrence med andre varmeforsyningsanlæg, herunder affaldsforbrænding, biomasse og varmepumper.
Opdateret udbud
Det er vurderingen, at geotermi under de rette forhold kan dække omkring 15 procent af den danske fjernvarmeproduktion, og for at mindske den økonomiske risiko for forsyningsselskaberne blev der oprettet en risikoafdækningsordning, som kunne yde økonomisk støtte til geotermiboringer. Ordningen har dog ikke været anvendt, og en evaluering viser, at der ikke er efterspørgsel på ordningen i sin nuværende form. Derfor er ordningen blevet nedlagt.
Energistyrelsen følger udviklingen på geotermiområdet og har senest opdateret udbuddet for geotermitilladelser i juni 2023 for at forkorte sagsbehandlingstiden og skabe større sikkerhed for fremdrift i geotermiprojekterne.