Hussalg hvert niende minut døgnet rundt

Hussalg hvert niende minut døgnet rundt

Coronaeffekten er på vej ud af boligmarkedet. Dansk Industris boligøkonom forventer aftagende prisstigninger

Af Dan Bjerring

De seneste tal fra FinansDanmarks viser, at danskerne har sat en ny rekord for huskøb i årets første tre måneder - trods rekordhøje priser på landsplan og forholdsvist små rabatter ved hushandler.

Samtidig forventer flere end hver anden dansker, at boligpriserne fortsat vil stige i de kommende 12 måneder:

Boligøkonom Bo Sandberg advarer dog om,, at tallene, der samler op på 1. kvartal, delvis er blevet overhalet indenom af virkeligheden, hvor både antal fremvisninger og antal bolighandler er faldet i maj og juni – især for sommerhusenes vedkommende.

Ikke behov for indgreb
Derfor mener Når Dansk Industri ikke, at der er behov for et indgreb på boligmarkedet på denne side af sommerferien:

- Pris- og handelsaktiviteten er rationelt begrundet i reelle økonomiske forhold. Dels nogle varige tendenser til lav rente, stigende disponible indkomster og øget opsparing. Og dels en midlertidig effekt af det seneste års coronanedlukning, som har givet øget fokus på boligforbrug, fremrykning af bolighandler og mangel på alternative ting at bruge penge på. Derfor bør man som minimum afvente at se, hvordan markedet reagerer, når de midlertidige effekter er klinget af til efteråret, siger Bo Sandberg.

Nåede toppunkt i 1. kvartal
De nye tal fra FinansDanmark viser et boligmarked, som nåede et toppunkt i 1. kvartal 2021 med både et rekordhøjt antal handler og fortsat tocifrede procentvise årlige prisstigninger.

Der er ikke i nyere tid handlet flere enfamiliehuse end i 1. kvartal i år med 13.632 handler, selvom vinterperioden plejer at være mindre travl for boligkøbere og -sælgere. Det svarer til, at der i årets første tre måneder er solgt et række- eller parcelhus et sted i landet cirka hvert niende minut døgnet rundt. Og dertil kommer ejerlejligheder og sommerhuse.

Coronaeffekter falder bort
FinansDanmark har spurgt 1.000 danskere om forventninger til boligprisernes fremtidige udvikling.

Knapt 56 procent regner med fortsat stigende priser. 21 procent forventer uændrede boligpriser, mens under tre procent venter prisfald. 20 procent svarer ’ved ikke’.

- Det er især værd at bemærke, at det ’kun’ er 17 procent af de adspurgte, der også forventer prisstigninger på over fem procent i de kommende 12 måneder. Det matcher udmærket de økonomiske vismænds forventning om kraftige boligprisstigninger på cirka 14 procent i år, men mere moderate prisstigninger på 4,5 procent næste år, siger boligøkonomen:

- Under alle omstændigheder er der en bred erkendelse af en række midlertidige coronaeffekter - også på boligmarkedet - som falder bort, måske allerede til efteråret og i hvert fald i 2022, slutter Bo Sandberg.

18/6 2021