Leca bytter fossile brændstoffer ud med biomasseLeca-fabrikken i Hinge

Leca bytter fossile brændstoffer ud med biomasse

Et nyt biomasseprojekt skal gøre Leca-fabrikken i Hinge mere konkurrence- og bæredygtig. Ved at bytte fossile brændstoffer ud med biomasse sænker fabrikken sin CO2-udledning med over 50 % om året

Leca-fabrikken i Hinge har netop fået godkendt investeringen på 110 mio. kr. til et stort biomasseprojekt, der skal gøre fabrikken mere konkurrencedygtig og bæredygtig. Projektet betyder, at fossile brændstoffer i produktionen byttes ud med biomasse, hvilket sænker CO2-udledningen fra fabrikken med mere end 50 % om året. Samtidig vil det på sigt være muligt at udnytte overskudsvarmen til fjernvarme.

Leca er en porøs letklinke, der består af ekspanderet ler og anvendes til forskellige formål, såsom infrastruktur, husbyggeri og vandhåndtering, hvor egenskaber som lav vægt, styrke, holdbarhed og varmeisolering er højt værdsat.

Hos Leca, der er en del af Saint-Gobain koncernen, glæder man sig over, at investeringen er på plads.

- Dette betyder rigtigt meget for Leca. Både fordi projektet vil sikre konkurrencedygtig produktion i Hinge i mange år fremover, og fordi det kommer til at have en mærkbar, positiv effekt i forhold til miljøpåvirkningen, siger Torben Dyrberg, adm. direktør for Leca International.

Investering i bæredygtighed
Bæredygtighed er et nøgleområde for både Saint-Gobain og Leca, og det lokale projekt fra Hinge blev godt modtaget af koncernen.

- Det, at vi halverer vores CO2 udslip betyder meget. Derudover er det også glædeligt, at vi kommer til at kunne tage en type biobrændsel ind, som normalt ender på deponi, fordi ikke mange andre kan bruge den. Dermed bidrager vi både til et bedre CO2-aftryk og til cirkulær økonomi, siger Jesper Schmidt, projektchef hos Leca Danmark A/S.

Projektet er støttet med 49,5 mio. kr. fra VE Proces tilskudsordningen – en ordning fra Energistyrelsen, der blev søsat som anlægsstøtte til virksomheder, som hjælp til omlægning af procesenergi fra fossilt til vedvarende energi. Resten af pengene er Saint-Gobains egen investering i projektet, der består af et røggasrensningsanlæg og et mølleanlæg. Sidstnævnte skal sikre, at biobrændslen har den rette finhedsgrad, der skal til, for at produktionen kan køre optimalt.

Projektet startes op efter sommeren 2018 og forventes færdigt i slutningen af 2019.

-aft

30/4 2018
  • Konkurser i byggeriet (Uge 36/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 36/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • Klager over grusgravning er sjældent opsættende

    Klager over grusgravning er sjældent opsættende

    byggeri ›I perioden 2021 til og med 31. juli 2026 har der været 172 klagesager om råstofindvinding. Kun 59 af sagerne har klagen haft opsættende virkning
  • Kommuner snyder elever for juniormesterlære

    Kommuner snyder elever for juniormesterlære

    byggeri ›En ny analyse fra SMVdanmark viser tydelige forskelle på, hvor meget kommunerne bruger juniormesterlære. Kommuner med mange elever, der ikke består dansk og matematik, har meget få elever i juniormesterlære
  • Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

    Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

    byggeri ›Slottet får et nyt underjordisk skatkammer, moderne publikumsfaciliteter og en delvis genskabelse af den historiske voldgrav. Nu har et bedømmelsesudvalg udpeget Aart som vinder af arkitektkonkurrencen om Rigets nye skatkammer
  • LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    politik ›Folketinget har vedtaget en ny lov, der gør det lettere at bygge almene boliger i de store byer - trods høje grund- og byggeomkostninger
  • Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    politik ›Skatteministeren mener, at der skal være proportionalitet mellem forseelse og sanktion. ”Det kan opleves urimeligt og voldsomt, når en mindre overtrædelse kan medføre krav om efteropkrævning af hele registreringsafgiften på flere hundrede tusinde kroner”
  • Ny bydel i Nordhavn får egen folkeskole

    Ny bydel i Nordhavn får egen folkeskole

    byggeri ›I takt med at den kommende bydel på Levantkajen i Nordhavn tager sin form, skal der bygges en topmoderne folkeskole. Nogle af pengene til at etablere den nye folkeskole skal findes med budget 2027
  • En tur igennem byggelovens historie

    En tur igennem byggelovens historie

    byggeri ›Et stort bogværk samler hele byggelovens historie: Fra affaldsproblemer i middelalderen til brandsikring i 1700-tallet og til nyere tiders fokus på energiforbrug i bygninger og byer