Modul-gigant rykker ind i Letland
Adapteo Group cementerer nu sin tilstedeværelse i Baltikum med en ny afdeling i Rig - har allerede central rolle i det største infrastrukturprojekt i regionens historie
Med etableringen af Adapteo Letland fuldender koncernen sin tilstedeværelse i de baltiske lande.
Strategien er klar: Fleksible, nøglefærdige modulbygninger skal løse landets akutte behov for både social infrastruktur som skoler og børnehaver samt midlertidige kontormiljøer til erhvervslivet.
Selvom afdelingen er ny, rammer Adapteo det lettiske marked med fuld fart. Porteføljen tæller allerede 4.800 kvadratmeter modulære lokaler, og virksomheden er allerede dybt involveret i opførelsen af faciliteter til Rail Baltica – den gigantiske jernbanekorridor, der skal forbinde Baltikum med resten af Europa.
-Letland er det naturlige næste skridt i vores vækstrejse i Baltikum. Vi bringer vores omfattende erfaring tættere på de lokale kunder, så de kan skalere deres lokaler op eller ned i takt med skiftende behov,” siger Johanna Persson, administrerende direktør og koncernchef for Adapteo Group.
Erfaren profil i spidsen
Det er ikke en hvem som helst, der skal stå i spidsen for den lettiske satsning. Jurij Vasiljev, der i forvejen leder Adapteos succesfulde aktiviteter i Estland og Litauen, bliver administrerende direktør for den nye enhed.
Han ser et stort uforløst potentiale i det lettiske marked, hvor kravene til kvalitet og hurtighed i byggeriet vokser.
-Vi ser en tydelig efterspørgsel efter moderne modulbygninger af høj kvalitet – især inden for uddannelse og offentlig infrastruktur. Vores styrke ligger i at levere komplette løsninger fra den første idé til installation og overdragelse, forklarer Jurij Vasiljev.
En brik i det europæiske puslespil
Etableringen i Riga er ikke blot en lokal udvidelse, men en del af en større europæisk strategi. Ved at tilbyde bæredygtige og fleksible byggeløsninger til både offentlige og private aktører, vil Adapteo positionere sig som den førende leverandør af kritisk infrastruktur i Europa.
I Letland vil selskabet nu gå målrettet efter opgaver inden for alt fra sundhedssektoren til kontormiljøer, mens de trækker på koncernens samlede muskelkraft og erfaringer fra de øvrige nordiske og baltiske markeder.
-kis