Mundvigene peger nedad på boligmarkedet
Der er ifølge cheføkonom Bo Sandberg fra Dansk Byggeri en betydelig nervøsitet i ejendomsmarkedet på grund af forsinkede ejendomsvurderinger og usikkerhed om boligskatten
Af Dan Bjerring
Danmarks Statistiks statistik for boligmarkedet i december viser ifølge cheføkonom Bo Sandberg i Dansk Byggeri blandt andet, at markedet for ejerlejligheder toppede i denne omgang i foråret 2018.
- Det er i hvert fald en nærliggende konklusion at drage på baggrund af endnu en måned, hvor Danmarks Statistik melder om faldende prisudvikling fra måned til måned, siger Bo Sandberg.
På årsbasis lå gennemsnitsprisen på de handlede ejerlejligheder i december 2018 dog fortsat 1,6 procent højere end i december 2017:
- Men det er så til gengæld også den laveste årsstigning siden 2012, siger cheføkonomen.
Villaveje er motor for ejendomsmarkedet
For enfamiliehusene er toppen også taget af prisudviklingen, men der er fortsat tale om en pæn årsstigning på 4,2 procent fra december 2017 til december 2018 – og der handles fortsat mange parcelhuse:
- Det er i øjeblikket villavejene, der har taget over som motor på ejendomsmarkedet efter ejerlejlighedsmarkedet, der har ramt et mætningspunkt ved det aktuelle prisniveau. De fortsat mange bolighandler – især af enfamiliehuse – vidner om, at bunden trods alt endnu ikke er gået helt ud af boligmarkedet, siger Bo Sandberg, der dog også gør opmærksom på, at tallene ikke er endelige.
Nervøsitet i markedet
Der var i omegnen af 5-6 procent færre bolighandler i 2018 end i 2017, som dog også bød på det højeste antal handlede boliger i ti år:
- Samlet set er tendensen dog, at mundvigene peger noget nedad på boligmarkedet, og der er betydelig nervøsitet i markedet – både fordi ejendomsvurderingerne er forsinkede og fordi det er svært at forholde sig til de nye boligskatteregler i 2021, før de er en realitet. Dermed tages toppen af ejerlejlighedsmarkedet, hvilket i anden bølge også vil føre til færre nybyggede boliger og lidt mindre byggeaktivitet, siger cheføkonomen.
Dansk Byggeri offentliggør efter planen en ny prognose for byggeaktiviteten i 2019 og 2020 i slutningen af marts.