Kæmpe skandale: Statsrevisorerne kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'
DSB godkendte tidsplaner, de vidste, ikke var realistiske, og har betalt for leverancer, der ikke var færdige. Købet af 50 ekstra tog skyldtes, at leverandøren skulle have forudbetaling på grund af likviditetsproblemer
Af Dan Bjerring
DSB indgik i 2021 en kontrakt med den franske virksomhed Alstom om at købe 100 eldrevne IC5-tog. De første tog skulle leveres ultimo 2024.
Det var en forudsætning i politikernes beslutningsgrundlag, at det var en hovedmålsætning ved anskaffelsen af IC5-tog, at de skal indfases rettidigt.
Leveringen af togene er siden kontraktindgåelsen blevet forsinket, og ifølge den seneste tillægsaftale mellem DSB og leverandøren skal togene leveres i perioden ultimo 2027 - 2033.
Oprindelig var bestillingen 100 tog til en pris på cirka 10 milliarder kroner. Det samlede køb omfatter nu 153 tog, og prisen er steget yderligere 10 milliarder kroner.
Det fremgår af Statsrevisorernes beretning, at DSB’s styring af køb af IC5-tog har været 'meget utilfredsstillende'.
- DSB’s leverandørstyring har haft flere svagheder. Blandt andet har DSB godkendt tidsplaner, de ikke selv vurderede var realistiske, og har i visse tilfælde betalt for leverancer, der ikke var færdige.
- Leveringen af togene er i marts 2026 blevet yderligere forsinket, og togene skal nu efter planen leveres til DSB tre år senere end oprindeligt planlagt, skriver Statsrevisorerne.
Risiko for yderligere forsinkelser
Der er tilmed en betydelig risiko for, at leveringen af togene vil blive yderligere forsinket.
Konsekvensen af forsinkelsen er ifølge Statsrevisorerne, at risikoen for nedbrud og ustabil drift med de nuværende tog øges. Samtidig har forsinkelsen direkte afledte negative økonomiske konsekvenser på 1,4 milliarder kroner samt tabte besparelser for cirka 2,2 milliarder kroner.
Dertil kommer, at miljø- og klimagevinsterne ved de nye tog opnås senere end forventet.
Statsrevisorerne retter også kritik mod Transportministeriet, der ikke har oplyst Folketingets Finansudvalg om en væsentlig årsag til at gennemføre køb af 50 ekstra tog og en række andre ting.
• DSB har et meget usikkert billede af, hvornår de første IC5-tog vil blive leveret. DSB har kun foretaget en detaljeret gennemgang af tidsplanerne for leveringen af de første fem tog og ikke for den efterfølgende serieproduktion. Det betyder, at DSB’s plan for indfasning af de nye og udfasning af de eksisterende tog hviler på et usikkert grundlag.
• DSB har ført Folketinget bag lyset, da DSB allerede fra købets start vurderede, at tidsplanen ikke var realistisk.
• DSB har ikke orienteret Transportministeriet om risikoen ved tidsplanen.
• Forsinkelsen af leveringen af IC5-togene betyder, at DSB har en række ekstraomkostninger på blandt andet cirka 1,4 milliarder kroner til ekstraordinær levetidsforlængelse af IC4-togene og leje af ekstra tog. Dertil kommer tabte besparelser for cirka 2,2 milliarder kroner.
• DSB har i nogle tilfælde godkendt milepæle i leverancen, som de vurderede var ufærdige.
Ministeriets beregning viste i øvrigt, at der ikke var behov for 50 ekstra tog, men kun 17 ekstra tog.
- Folketingets Finansudvalg fik at vide, at baggrunden for at købe 50 ekstra tog var den forventede passagerudvikling og en fordelagtig prisaftale. Det fremgik ikke, at DSB’s indstilling om købet af de 50 ekstra tog skyldtes et ønske fra leverandøren om en forudbetaling på grund af likviditetsproblemer.