Ny Jyske Bank-bygning i Silkeborg
Bankkoncernens nye markante kontorbygning markerer byens vækstplaner og samler sine fem etager af et prisvindende trappeforløb
En 7000 m2 stor kontorbygning til godt 300 it- og finansfolk fra Bankdata samt produktionskøkken, der skal levere mad til Jyske Banks afdelinger i Nordbyen er blevet opført i den nordlige del af Silkeborg.Den markante bebyggelse, der ligger tæt ved den kommende motorvejen fra Aarhus til Herning, er det første nye projekt i den såkaldte Erhvervskorridoren, der skal være med til at sætte gang i en lokale erhvervsudvikling.
Det spændende hus er arkitektonisk gennemtænkt. Med megen brug af glaspartier i forskellige størrelser er det lykkedes at give yderligere variation til facadens udtryk, hvor overgangen fra en etage til den næste er markeret med lodretvendte tegl.
Du kan læse meget mere om projektet og se flere billeder af byggeriet her i magasinet Byggeri nr. 4.
-kj