Offer for sin egen succes: Jorton skiller sig af med mangeårig direktør øjeblikkeligt
Direktør i Jorton siden 2016, Allan Harbo, har ikke længere de rette kompetencer til at føre Jorton videre, oplyser virksomheden i en pressemeddelelse. Thomas Duedahl er konstitueret som ny direktør
Bestyrelsen og den afgående direktør er enige om, at der skal nye kræfter til at føre Jorton videre, efter at Allan Harbo gennem de seneste otte år har stået i spidsen. Allan Harbo havde mange år i selskabet bag sig, inden han i 2016 kunne sætte sig i direktørstolen.
Bestyrelsen har på sit møde den 17. december 2024 konstitueret Thomas Duedahl som ny administrerende direktør for Jorton.
Jorton er ejet af JBH Gruppen, der er en dansk, kooperativ virksomhed med fokus på byggeri og anlæg. Jorton er entreprenør på bygge- og anlægsprojekter.
Baggrunden for direktørskiftet er, at de seneste års store vækst har betydet, at Jorton er en anden virksomhed end den var for få år siden og at dette kræver nye kompetencer i ledelsen.
-dc