Programmer sikrer bedre tilbud
Kalkulationsprogrammer giver bedre overblik, skarpere priser og markante tidsbesparelser
Hos Sigma Estimates har man inden for de seneste tre år oplevet, at 20 % flere anlægsgartnere har skiftet til virksomhedens professionelle kalkulationsprogram Sigma.- Gennem de senere år har udviklingen mod en professionalisering af tilbudsgivningen - især blandt entreprenører og byggefirmaer - for alvor taget fart. Der er hård konkurrence i byggebranchen, og for de fleste handler det om at undgå tab og effektivisere i alle led. Og optimeringen starter jo allerede ved kalkulationen, siger adm. direktør Magnus Therkildsen, Sigma Estimates.
Med strukturerne fra en underliggende database bygger Sigma på en brugervenlig og regneark-lignende brugerflade. Men i tillæg til f.eks. Excel, så har Sigma indbygget en kalkulationsmotor, der sikrer præcise beregninger. Alle materialer, lønninger og andet indregnes nemt, og det giver derfor fuldt overblik over omkostningerne.
Meget mere detaljeret
For godt tre år siden indførte Mike Sheridan det professionelle kalkulationsprogram, Sigma, i tilbudsgivningen hos F.J. Poulsen, og det har gjort det nemmere for ham at regne alle tilbud - også de store og komplekse.
- Jeg udarbejder typisk tilbud fra 100.000 kr. til 40 mio. kr. Men med Sigma har jeg hele tiden overblikket, der betyder, at jeg kan jeg regne tilbud meget mere detaljeret, der er færre fejl og priserne er skarpere end tidligere, forklarer Mike Sheridan, der oplevede overgangen til Sigma som nem, fordi han i forvejen havde kendskab til Excel.
- Nu har jeg en større sikkerhed for, at jeg regner rigtigt. Jeg har en sikkerhed for, at de materialer, timer mm., som jeg taster ind, også kommer med i det samlede regnestykke, fordi det sker automatisk. Og med det overblik, jeg har nu, er fejlrisikoen minimeret samtidig med, at jeg har større sikkerhed for, at min kostpris er præcis, siger Mike Sheridan.
-kj