Sagen om Lynetteholmens lovlighed begynder i Landsretten

Sagen om Lynetteholmens lovlighed begynder i Landsretten

Onsdag indledes retssagen, der skal afgøre, om Lynetteholm er ulovligt anlagt, og om det skal sættes på pause. Sagen har stor principiel betydning

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Onsdag den 22. november klokken 09:30 indledes den principielle retssag i Østre landsret, hvor foreningen Klimabevægelsen i Danmark søger at standse arbejdet med etableringen af projekt Lynetteholm på grundlag af, at Danmark ikke har overholdt internationale klima- og miljølove.

Det er Landsrettens vurdering, at sagen har stor principiel betydning for fremtidige store anlægsprojekters overholdelse af internationale miljøregler, og derfor indledes sagen i Landsretten.

Klimabevægelsen i Danmark mener, at det er vigtigt at få afklaret, om klimaet, miljøet og borgernes rettigheder er blevet forsømt ved vedtagelsen af projekt Lynetteholm.

Mangler gennemgribende høring af nabolande
Det væsentligste for sagen er, om Lynetteholm blokerer for tilløb af saltvand via Kongedybet til Østersøen. Foreningen Klimabevægelsen i Danmark har søgt om opsættende virkning med ønske om, at anlægsarbejdet standses, indtil gældende lovgivning er håndhævet.

Klimabevægelsen mener, at Lynetteholm er blevet hastet så hurtigt igennem, at gældende klima- og miljølovgivning er blevet glemt i processen:

- Man må ikke vedtage et projekt, som kan påvirke nabolandenes økosystemer, uden at have foretaget en gennemgribende høring. Høringen skal muliggøre, at politikere og organisationer på tværs af lande kan udarbejde bedre og mere skånsomme anlægsprojekter, og vi mener ikke, at det har været tilfældet med projekt Lynetteholm, siger sekretariatsleder i Klimabevægelsen, Frederik Roland Sandby.

Seks dage afsat i Landsretten
Klimabevægelsen mener, at vedtagelsen af projektet er i strid med både dansk lovgivning og EU-ret, fordi Danmark ikke har gennemført tilstrækkelig høring af de påvirkede Østersølande.

Eksempelvis var høringen af Sverige ikke afsluttet, da loven blev vedtaget. Det har Sverige også rejst kritik af. De berørte lande, og deres borgere, har derfor ifølge Klimabevægelsen ikke fået tilstrækkelig indflydelse på beslutningen, som kan påvirke økosystemet i hele Østersøen:

- Det er en rigtig og spændende opgave at være med til via domstolene at få afklaret rammerne for de retlige muligheder til gavn for klimaet. Det ser vi frem til, siger advokat Eskil Nielsen.

Retsdagene er den 22. -, 27.-  og 28. november, samt den 5. - og 6. december.

19/11 2023