Stort padelcenter bygges i Solrød

Stort padelcenter bygges i Solrød

Kommunen sælger grunden, der tidligere var en grusbane til fodbold, for 10 millioner kroner, og virksomheden 3XMF ApS bygger Solrød Padelcenter

Af Dan Bjerring

Padeltennis er en af de hurtigst voksende idrætsgrene i Danmark, men da det ikke er en idrætsgren, der kan dyrkes i traditionelle idrætshaller til håndbold, badminton og andre indendørs idrætsgrene, kræver det – i øvrigt ligesom ’tvillingeidrætten’ squash - særlige haller eller udendørs faciliteter.

Det udfordrer kommunerne i en tid, hvor de ikke ligefrem svømmer i penge, men i Solrød Kommune på Sjælland har man fundet en løsning – en privatfinansieret hal med 12 padelbaner, restaurant/café, mødelokaler, omklædning og lokaler med fleksible muligheder for brug til eksempelvis e-sport eller yoga.

Delvis nedgravet
Bygningen bliver delvist nedgravet, så højden på bygningen bliver lidt lavere end det nærliggende beboelsesområde Litorinaparken, og der bliver etableret en fælles parkeringsplads ved tennisområdet.

Forud for udbuddet har borgerne - og herunder også nærmeste naboer - været hørt om idéer og tanker omkring projektet.

Det har gjort, at udbudsmaterialet er blevet tilpasset flere gange ud fra borgernes input, blandt andet i forhold til, at antallet af parkeringspladser blev øget. Samtidig kom de trafikale forhold og cykelstien til at vægte højere end, hvad der først var lagt op til i forhold til tildelingskriterierne.

27/6 2023