Toppen for boligsalg er nået i hovedstadsområdet
Samlet tegner boligsalget i 2016 til at blive det bedste siden 2006. Salgstiderne har været faldende, men er nu på vej op igen, viser analysen
Ejendomsmæglerkæden EDC’s Markedsoverblik for december 2016 viser, at det går godt for boligsalget i Danmark, der er steget over hele linjen. De nyeste tal er opgjort pr. 30. november, og her er det værd at notere sig at:- Salget i 2016 år til dato er fortsat i fremgang i forhold til 2015 (baseret på EDC’s salg). Villasalget går frem med 2 %, ejerlejlighedssalget med 4 % mens sommerhussalget er hele 17 % bedre i år. Fremgangen er fortsat mest markant øst for Storebælt, og det er fortsat hovedstadsområdet der er lokomotiv i udviklingen. Samlet tegner 2016 til at blive det bedste år for boligsalget siden 2006 og i hovedstadsområdet får vi det bedste salg siden ’all-time-high-året’, som var 2005.
- Priserne er stigende på 12 måneders basis, men ser man på de seneste 3 måneder har der været et fald i huspriserne i regionerne Hovedstaden og Syddanmark. I Region Hovedstaden er det især faldende priser i Københavns Omegn, der trækker gennemsnittet ned. Der er også tegn på stagnation i lejlighedspriserne i Region Hovedstaden. Vi må dermed nok indstille os på, at vi har set toppen af hvad markedet kan bære, og at priserne i de dyreste områder fremover højst vil udvikle sig i niveau med den øvrige prisudvikling.
- Salgstiderne er generelt faldende og er i gennemsnit faldet 10 dage i forhold til samme periode sidste år. Dog stiger salgstiden i Region Hovedstaden og i Region Midtjylland igen som en indikation på, at markedet ikke længere vil udvikle sig så kraftigt som de seneste knap to år.
- Afslagsprocenterne er stabile og generelt er billedet, at der gives størst afslag på sommerhuse og mindst på ejerlejligheder. Der gives ligeledes mindst afslag i Region Hovedstaden.
- Udbuddet af ejerlejligheder er stigende på 12 måneders basis, men har dog været faldende de seneste tre måneder. I forhold til november 2015 er der i dag 9 % flere ejerlejligheder til salg og med størst stigning i Aalborg.
- Ejerlejlighedsmarkedet er sælgers marked i alle store byer. Mest ’hot’ er ejerlejlighedsmarkedet i Aalborg, hvor der sælges 2,5 gang flere lejligheder på 6 måneder, end der aktuelt er til salg.
- På villasiden er markedet i balance i Region Hovedstaden (dog tæt på at være sælgers marked) mens man i resten af landet stadig har et marked, der minder mest om købers marked.
Hvor det har været muligt, er der anvendt tal for hele branchen. For at sikre størst mulig aktualitet anvendes dog i vid udstrækning EDC’s egne tal. Med en total markedsandel på ca. 22 % er EDC’s tal dækkende for det generelle marked.
-los