Tre bydele er nu metro-forbundetKøbenhavns overborgmester Frank Jensen og borgmester Jørgen Glenthøj, Frederiksberg Kommune, gæster de nye metrotunneller. Foto: Metroselskabet/Marie Hald.

Tre bydele er nu metro-forbundet

De gigantiske tunnelboremaskiner er nået halvvejs på deres arbejde med at bygge Cityringen

Nora, Tria, Minerva og Eva har nu tilsammen tilbagelagt godt 15 kilometer dybt under byens gader og bygget metrotunneller mellem Vesterbro, Frederiksberg og Nørrebro. I de tre bydele er alle de kommende metrostationer nu forbundet af tunnel, og den første tunnelstrækning er bygget under Østerbro.

- Det er fascinerende at følge udviklingen på metrobyggeriet. Når man besøger byggepladserne og kommer ned i tunnelerne under byen, kan man tydeligt fornemme, at dette her byggeprojekt kommer til at få en kolossal betydning for mobiliteten i København. Det er også derfor, at der politisk er gjort meget for, at vi kan få koblet Nordhavn og Sydhavn på metrosystemet så hurtigt som muligt. Udbygningen af metroen bliver helt fantastisk for byens indbyggere og gæster, siger Københavns overborgmester Frank Jensen.

Gennembruddet
Inden byggeriet af de 17 nye metrostationer tog fart, blev der fra 2009 omlagt forsyningsledninger (el, vand, kloak, tv, telefon etc.) samtidig med de arkæologiske udgravninger. Selve anlægsarbejdet blev indledt efter kontraktunderskrivelsen i 2011, og siden har store maskiner og kraner samt ca. 2000 metroarbejdere arbejdet hårdt, så alle de kommende metrostationer nu er fuldt udgravet.

Tunnelboremaskinerne arbejder sig frem i undergrunden med 10-20 meter om dagen pr. maskine, og det forventes, at de forventes at have bygget Cityringens godt 30 kilometer metrotunneller færdig i første halvår af 2017.

- Gennembruddet er en af de helt store milepæle for metroprojektet, som markerer, at vi er halvvejs med selve tunnelen. På Frederiksberg er vi gennem den del af projektet, som støjer mest, så vi kan næsten ikke vente på, at resten af hovedstaden bliver forbundet med Frederiksberg, siger borgmester Jørgen Glenthøj, Frederiksberg Kommune.

Når Cityringen åbner vil man kunne komme til den fjerneste station på bare 12 minutter, og samtidig vil der blive skabt bedre sammenhæng i den kollektive transport med nye forbindelsesmuligheder mellem metro, regionaltog, S-tog og busser. Det vil betyde helt nye bevægelsesmønstre mellem bydelene.

-kj

17/12 2015