Trods corona-udfordringer: Nyt børnehus står klarDe i alt 13 moduler på 700 kvadratmeter skal rumme det stigende antal børn i Hillerød Kommune, indtil den permanente løsning, Herluf Trolles Børnehus, står klar i 2022.

Trods corona-udfordringer: Nyt børnehus står klar

Midlertidigt børnehus opbygget af i alt 13 moduler på 700 kvadratmeter blev opført til tiden trods udfordringer forårsaget af coronasmitte. På grund af ekstra opmanding og godt samarbejde lykkedes projektet i Hillerød

Modulbyggeren Concept Living har netop afleveret 13 moduler med et samlet areal på 700 kvadratmeter til Hillerød Kommune, som på grund af et stigende børnetal har brug for en midlertidig institution til kommende børnehave- og vuggestuebørn. Institutionen skal fungere indtil det kommende Herluf Trolles Børnehus med plads til cirka 150 børnehave- og vuggestuebørn står færdigt i 2022.

Selvom projektet på grund af corona ikke er forløbet helt planmæssigt, har et godt samarbejde gjort, at det alligevel lykkedes at tage institutionen i brug til aftalt tid:

- Midt i processen blev én af vores produktioner uheldigvis ramt af corona, og 21 mand var derfor pludselig hjemsendte. Det gav naturligvis store udfordringer i forhold til levering, som vi dog havde taget højde for i kontrakten, men som vi havde håbet ikke ville blive en realitet, fortæller afdelings- og projektleder hos Concept Living, Glenn Nielsen.

Han fortsætter:

- Her var vi som totalentreprenør meget glade for det velfungerende samarbejde med Hillerød Kommune, da vi på den måde hurtigt kunne få en ny tidsplan i hus. For at det hele kunne gå op i en højere enhed, måtte vi fra begge sider strække os langt og være fleksible, og her har kommunen vist stor forståelse. Hos Concept Living gav vi den derfor også en ekstra skalle med kraftig opmanding og hurtig klargøring hen over en weekend, hvilket var medvirkende til, at institutionen kunne tages i brug til aftalt tid.

Underlagt stort tidspres
Hos Hillerød Kommune er man ligeledes tilfreds med samarbejdet og projektet, der er nu står opført på kommunens Trollesmindegrund, hvor der tidligere lå en hovedgård af samme navn:

- Det har været en spændende proces med et projekt, der har været underlagt et stort tidspres. Samarbejdet med Concept Living har fungeret utroligt godt, der har været en gensidig forståelse for, hvad der var vigtigt for at vi i fællesskab skulle nå i mål til tiden – og det gjorde vi. Om end det var et meget tæt løb, så har vi nu kunnet tage en daginstitution i brug, der trods sin midlertidige status har gode rumlige såvel som pædagogiske kvaliteter, siger Lisbeth Werup Steffensen, der er bygherre og projektleder hos Hillerød Kommune.

Læs mere under billedet...
Trods udfordringer med 21 hjemsendte medarbejdere pga. corona stod børnehuset klar til aftalt tid.

Har klaret kloakarbejdet på hele grunden
Udover de 13 moduler har der været en del tilkøb til entreprisen som eksempelvis ekstra flisebelægning, hvor et større udendørsområde omkring institutionen er blevet belagt med fliser. Derudover er der blevet tilkøbt kloakarbejde på hele grunden samt tilføring af forsyninger, som Concept Living ligeledes har stået for:

- Udover selve produktionen af modulerne har vi stået for en masse udendørs arbejde på byggepladsen. For eksempel har vi hentet fjerntliggende forsyninger og gravet dem frem, så modulerne let kunne kobles på. I den forbindelse har vi også hjulpet med den mere administrative del og været med til at søge om tilladelser til forsyningerne, forklarer Glenn Nielsen.

Af andre mindre tilkøb til entreprisen kan desuden nævnes specialfarvede facadedøre og store ovenlysvinduer.

-los

17/3 2021