Udenlandske arbejdstagere får besked på at gemme sig for Arbejdstilsynet
For ti år siden var hver fjortende lønmodtager på det danske arbejdsmarked udenlandsk. I dag er det hver ottende
Af Dan Bjerring
Christiansborg
I et samråd i Folketingets Beskæftigelsesudvalg skulle beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) redegøre for, hvordan ’den systematiske underrapportering af arbejdsulykker og et generelt fravær af et godt arbejdsmiljø i bygge- og anlægningsbranchen ikke har været kendt før’.
Samtidig ville udvalget vide, hvilke initiativer ministeren vil igangsætte for at forbedre situationen, og hvor hurtigt det kan gøres.
Samrådet var indkaldt af Karsen Hønge (SF) og Victoria Velasquez (EL), og der blev i forbindelse med spørgsmålet henvist til rapporten ’Migrantarbejderes arbejdsmiljø og sikkerhed i bygge- og anlægningsbranchen’ (2023) fra Aalborg Universitet.
Meget udenlandsk arbejdskraft
Ministeren understregede blandt andet, at der aldrig tidligere har været mere udenlandsk arbejdskraft. For ti år siden var hver fjortende lønmodtager udenlandsk. I dag er det hver ottende:
- De forhold, der bliver beskrevet i rapporten, er fuldstændig uacceptable på det danske arbejdsmarked. I Danmark skal arbejdsmiljøet være i orden, og det er arbejdsgiverens ansvar at sørge for det, sagde Ane Halsboe-Jørgensen.
Ikke ny viden
Hun konstaterede videre, at det desværre ikke er ny viden, at der foregår en underrapportering af arbejdsulykker.
Det er en kendt problemstilling, at der generelt på ulykkesområdet er et markant mørketal.
Eksempelvis gennemførte Arbejdstilsynet en undersøgelse i 2017, som viste, at omkring 50 procent af ulykkerne ikke bliver anmeldt.
- Og nu har vi så en rapport, som også peger på, at mange arbejdsulykker blandt udenlandske arbejdstagere i byggeriet ikke bliver anmeldt. Det er helt uacceptabelt…
Virksomheden kan få bøde
Hvis Arbejdstilsynet bliver opmærksomme på en arbejdsulykke, som ikke er anmeldt, kan Arbejdstilsynet give virksomheden et påbud om at anmelde ulykken.
Hvis påbuddet ikke efterkommes, kan Arbejdstilsynet indstille til politiet, at virksomheden får en bøde.
I rapporten er der også på eksempler på, at udenlandske arbejdstagere får de farligste opgaver, og at de arbejder under et højere pres:
- Rapporten peger også på, at flere udenlandske arbejdstagere oplever at få besked på at arbejde på skæve tidspunkter og at gemme sig i skurvognen eller helt forlade byggepladsen, når Arbejdstilsynet fører tilsyn.
- Det er desværre velkendt, at der er udfordringer med arbejdsmiljøet og en stor risiko for ulykker i bygge- og anlægsbranchen. Og Arbejdstilsynet oplever af og til, at arbejdet standser, eller at folk stikker af, når de kommer på tilsyn, fortalte beskæftigelsesministeren.
Var selv med på tilsyn
Ministeren har selv været på byggepladstilsyn med Arbejdstilsynet, Skattestyrelsen og politiet, hvor flere forsøgte at stikke af:
- Arbejdstilsynet kommer også uanmeldt på tilsyn på byggepladser. Og de kommer på tilsyn på skæve tidspunkter, eksempelvis i weekender. Det gør det sværere for virksomhederne at skjule dårligt arbejdsmiljø, sagde Ane Halsboe-Jørgense og sluttede:
- I det hele taget er der her at gøre med et problem, som er uacceptabelt på det danske arbejdsmarked i 2024. Jeg mener, vi politisk har et ansvar. Jeg mener, arbejdsgiverne har et ansvar.
- Jeg mener, vores parter sammen har et ansvar, fordi det er mennesker det handler om, og det handler også om, hvad vi accepterer at gøre til et konkurrenceparameter på det danske arbejdsmarked, og det her skal ikke accepteres…