Vil også sætte aftryk i VestdanmarkZüblin har bl.a. Axel Towers i Københavns centrum på CV’et. Også Blox, M4 metro til Nordhavn og højhuse i Carlsberg Byen har entreprenørvirksomheden stået bag.

Vil også sætte aftryk i Vestdanmark

Entreprenørvirksomheden Züblin har fra årsskiftet etableret forretningsenheden Byggeri & Anlæg Vest, der skal tage sig af bygge- og anlægsprojekter i Vestdanmark

Anlæg

Oprettelsen af den nye forretningsenhed betyder, at entreprenørvirksomheden nu fokuserer sine bygge- og anlægsaktiviteter i Danmark i to selvstændige forretningsenheder med hver deres geografiske sigte: Byggeri & Anlæg Øst under ledelses af teknisk direktør Per Engsø og kommerciel direktør Henrik Bruun samt Byggeri & Anlæg Vest under ledelse af den nyansatte tekniske direktør Jens Bastrup. Steen Hager Nielsen fungerer som kommerciel direktør for Byggeri & Anlæg Vest i opstartsfasen.

Züblin er nok mest kendte for de store og spektakulære projekter i hovedstadsområdet som Blox, Axel Towers, metro til Nordhavn og højhuse i Carlsberg Byen, men de seneste år har virksomheden også satset på mindre bygge- og anlægsprojekter som Sydhavn Genbrugscenter og Helsingør Kraftvarmeværk samt flere mellemstore projekter i Vestdanmark. Med oprettelsen af den nye forretningsenhed træder virksomheden nu for alvor ind på markedet for byggeri og anlæg i Vestdanmark.

- I første omgang gælder det om at gøre mulige samarbejdspartnere bevidste om, at Züblin er til stede i Vestdanmark og tager nye projekter ind, udtaler teknisk direktør Jens Bastrup, der kommer med relevant brancheerfaring fra Skanska og Aarsleff samt i MT Højgaard, hvor han var sektionsdirektør. Han har desuden stået i spidsen for flere store anlægsprojekter i Asien og Afrika.

- Det er et spændende marked, og vi har en forventning om at gå efter kontor- og boligbyggerier, uddannelsesinstitutioner samt industrianlæg – og gerne de mere komplekse af slagsen, forklarer Jens Bastrup og henviser til, at Züblin er en del af en stor international koncern og derfor trækker på både teknisk knowhow, finansiel styrke og internationale teams.

Udover de to forretningsenheder for byggeri og anlæg har virksomheden også en specialiseret afdeling, der udfører funderingsopgaver i hele Danmark, herunder pælefundering, spuns- og ankeropgaver samt byggegruber i totalentreprise.

-los


30/1 2020
  • LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    politik ›Folketinget har vedtaget en ny lov, der gør det lettere at bygge almene boliger i de store byer - trods høje grund- og byggeomkostninger
  • Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    politik ›Skatteministeren mener, at der skal være proportionalitet mellem forseelse og sanktion. ”Det kan opleves urimeligt og voldsomt, når en mindre overtrædelse kan medføre krav om efteropkrævning af hele registreringsafgiften på flere hundrede tusinde kroner”
  • Ny bydel i Nordhavn får egen folkeskole

    Ny bydel i Nordhavn får egen folkeskole

    byggeri ›I takt med at den kommende bydel på Levantkajen i Nordhavn tager sin form, skal der bygges en topmoderne folkeskole. Nogle af pengene til at etablere den nye folkeskole skal findes med budget 2027
  • En tur igennem byggelovens historie

    En tur igennem byggelovens historie

    byggeri ›Et stort bogværk samler hele byggelovens historie: Fra affaldsproblemer i middelalderen til brandsikring i 1700-tallet og til nyere tiders fokus på energiforbrug i bygninger og byer
  • Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-2)

    Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-2)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • Enhedslisten vil have alle byggepladser registreret

    Enhedslisten vil have alle byggepladser registreret

    politik ›Beskæftigelsesministeren afviser dog forslaget med henvisning til, at der allerede er krav om registrering af byggepladser af en vis størrelse
  • Salling vælger Bravida til at stå for sikkerheden i hele landet

    Salling vælger Bravida til at stå for sikkerheden i hele landet

    byggeri ›Teknikentreprenøren Bravida har landet en landsdækkende aftale med Salling og skal servicere brand- og sprinkleranlæggene i alle Sallings danske butikker, der dækker Bilka, Netto, Føtex og BR
  • Guldborgsund vil opføre boliger med havneudsigt

    Guldborgsund vil opføre boliger med havneudsigt

    byggeri ›Udviklingen af havnen i Nykøbing Falster er godt i gang. Nu har Økonomi- & Erhvervsudvalget i Guldborgsund Kommune principgodkendt en tidsplan for, hvad der skal ske de kommende 10 år