Værktøjsleverandør fortsætter høj vækst

For andet år i træk er Dorch & Danola A/S en del af den såkaldte Gazelle-liste, en hæder Dagbladet Børsen uddeler til virksomheder, der kan fremvise kraftig vækst i de sidste fire regnskabsår

Kun 35 % af de firmaer, der modtager en Gazellepris nomineres mere end den ene gang, og derfor er Dorch & Danola's direktør Torben Madsen  naturligvis meget stolt over Gazelle-kåringen for andet år i træk og den anerkendelse, der følger med prisen.

- For os betyder det rigtig meget, at vi er blandt Danmarks hurtigst voksende virksomheder. Vi er jo et lille firma, der sælger værktøj og maskiner i Odense, siger direktør Torben Madsen .

At Odense-firmaet vinder Børsens Gazelle 2016 er ikke kun en anerkendelse af Dorch & Danola's arbejde, men lige så meget en anerkendelse af firmaets kunder, som tror på den service og de produkter, firmaet leverer.

- Vores mål med at drive forretningen er ikke vækst i sig selv. Væksten skal komme naturlig og i et tempo, hvor vi stadig kan servicere vores kunder bedst muligt. En naturlig konsekvens af vores vækst, som også mærkes hos vores kunder er et større produktsortiment, bedre priser og mange flere dygtige medarbejdere, siger Torben Madsen.

-cmn

13/10 2016